Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... cerere de insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

cerere de insolventa

In cazul unei cereri de insolventa in care am calitatea de creditor, debitorul meu a inceput sa plateasca din datorie o suma mica dar plateste, ce pot face cu cererea de insolventa ca sa o mai "lungesc", adica daca plateste nu as vrea sa se deschida procedura, suspendarea cererii fiind lege speciala nu se poate,
Exista vreo alta solutie?
Multumesc
Dv ati formulat o cerere, instanta o va analiza si daca vor fi indeplinite conditiile prev de Legea 85/2006 va dispune sau nu deschiderea procedurii insolventei. Insa atata timp cat debitorul plateste, inseamna ca nu se gaseste in incapacitate de plata.
Dv, ca sa va recuperati creanta aveti si posibilitatea formularii unei somatii de plata.