avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Activitate Ionel30

Activitate Ionel30

Buna ziua.
As dori sa va intreb, cum conduceti evidenta contabila la o sala de nunti:
1)comert cu amanuntul sau
2) intocmiti retetar sau
3) prestari servicii cu intocmirea bonurilor de consum pe baza inventarului de la sfarsitul fiecarui eveniment?
Multumesc.
Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti daca in afara de contractul de munca sau contractul de colaborare(PFA-SRL) mai exista alta forma care sa justifice prezenta unei persoane in firma.( chiar si pentru o perioada de proba, urmand sau nu sa fie angajata)
Discuție statistica
Buna ziua

Va rog sa-mi spuneti si mie cum pot iesi din atentia domnilor de la statistica, care, ne sufoca cu chestionarele lor de parca n-am avea suficiente hartii de intocmit ca si contabili?
Multumesc
Unde as putea gasi sa cumpar o polita de asigurare de sanatate care sa permita tratarea in spitalele civilizate din Europa?
Va multumesc frumos.Si eu am sustinut ca este cheltuiala deductibila,dar au fost persoane care m-au contrazis,sustinand ca in cadrul unui leasing financiar nu se poate deduce decat dobanda si amortizarea.Nu au fost de acord sa asocieze speta aceasta cu vanzarea unui mijloc fix.Mi s-a spus ca nu sunt cheltuieli aferente veniturilor si in consecinta,cei 78.000 sunt nedeductibili.
Am urmatoarea speta:
- o societate nu mai reuseste sa achite ratele unui leasing financiar,asa ca este nevoita sa renunte la mijloacele fixe care fac obiectul contractului( 2 autotractoare si 2 semiremorci).Contractul a fost incheiat pe o perioada de 4 ani,iar valoarea contractului este de 460.000 lei. Societatea a optat pentru amortizare liniara pe o perioada de 6 ani.Pana la restituirea bunurilor s-a calculat si inregistrat amortizare 201.000 lei.Valoarea neachitata a ratelor de leasing este de 181.000 lei(soldul contului 167).
La rezilierea contractului/cedarea mijloacelor fixe societatea face urmatoarele inregistrari contabile:
167 =2133 181.000 lei
2813=2133 201.000 lei
6583=2133 78.000 lei
Precizez faptul ca pana in momentul in care a returnat autotractoarele si semiremorcile,societatea a realizat venituri cu ajutorul acestora.
Va rog sa imi spuneti daca suma de 78.000 lei este cheltuiala deductibila fiscal.
Va multumesc.
Cum se organizeaza contabilitatea unui cabinet de medic de familie?