Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general deductibilitate cheltuiala reziliere contract leasing ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

deductibilitate cheltuiala reziliere contract leasing financiar

Am urmatoarea speta:
- o societate nu mai reuseste sa achite ratele unui leasing financiar,asa ca este nevoita sa renunte la mijloacele fixe care fac obiectul contractului( 2 autotractoare si 2 semiremorci).Contractul a fost incheiat pe o perioada de 4 ani,iar valoarea contractului este de 460.000 lei. Societatea a optat pentru amortizare liniara pe o perioada de 6 ani.Pana la restituirea bunurilor s-a calculat si inregistrat amortizare 201.000 lei.Valoarea neachitata a ratelor de leasing este de 181.000 lei(soldul contului 167).
La rezilierea contractului/cedarea mijloacelor fixe societatea face urmatoarele inregistrari contabile:
167 =2133 181.000 lei
2813=2133 201.000 lei
6583=2133 78.000 lei
Precizez faptul ca pana in momentul in care a returnat autotractoarele si semiremorcile,societatea a realizat venituri cu ajutorul acestora.
Va rog sa imi spuneti daca suma de 78.000 lei este cheltuiala deductibila fiscal.
Va multumesc.
Din punct de vedere al inregistrarilor contabile, cred ca ar trebui mers pe varianta:
% = 2133 460000

167 = 7583 181000

Desi ca rezultat per total e acelasi lucru, mi se pare mai aproape de realitate din urmatoarele considerente:
1. in fapt vorbim de 2 operatiuni: scoaterea din evidenta a unui mijloc fix si inchiderea unui imprumut
2. descarcarea mijlocului fix se face prin metoda clasica, la valoarea de intrare in firma; chiar daca vorbim de un leasing, mijlocul fix se comporta din punct de vedere contabil ca si cum ar fi proprietatea firmei care a contractat leasingul; ori descarcarea unui mijloc fix se face la valoarea sa totala: amortizata+neamortizata
3. se inchide o datorie pe seama unui venit, practic toata speta se comporta ca si cum s-ar vinde mijlocul fix firmei de leasing, motiv pentru care putem justifica, din punct de vedere fiscal, deductibilitatea cheltuielii cu valoarea neamortizata pe seama realizarii unui venit cert. Ori normele de la codul fiscal nu ne impiedica sa vindem un mijloc fix in pierdere.

In concluzie, eu consider cheltuiala de 78000 ca fiind deductibila integral, dar consider ca se poate sustine mult mai bine acest punct de vedere in conformitate cu definitia cheltuielilor deductibile din Codul Fiscal, prin metoda de inregistrare descrisa mai sus.

Va multumesc frumos.Si eu am sustinut ca este cheltuiala deductibila,dar au fost persoane care m-au contrazis,sustinand ca in cadrul unui leasing financiar nu se poate deduce decat dobanda si amortizarea.Nu au fost de acord sa asocieze speta aceasta cu vanzarea unui mijloc fix.Mi s-a spus ca nu sunt cheltuieli aferente veniturilor si in consecinta,cei 78.000 sunt nedeductibili.
pai haideti sa ne gandim si altfel: daca d-voastra ati fi avut o perioada de amortizare egala cu durata leasingului, la momentul scoaterii din gestiune n-ati mai fi inregistrat nicio cheltuiala cu scoaterea din gestiune, deoarece aceasta ar fi fost cuprinsa in amortizare, care e cheltuiala deductibila. Din punctul meu de vedere, tocmai faptul ca ati platit mai mult decat ati amortizat (plati = 460-181 = 279, amortizare = 201) va da dreptul sa considerati diferenta ca si o cheltuiala deductibila. E o diferenta rezultata ca urmare a unor plati convenite printr-un contract care genereaza 100% cheltuieli deductibile. Prin amortizarea pe o perioada mai mare n-ati facut decat sa va amanati inregistrarea unor cheltuieli.

Bineinteles, e doar parerea mea si cum ar zice cei de la Finante, "nu e opozabila tertilor". :)

succes!