avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Activitate Vasile Văcariu

Activitate Vasile Văcariu

Problema este ca sunt o gramada de probleme in acest dosar,nu s-au respectat date,s-au intocmit unele facturi fara justificare sau vreo baza legala contractuala,pe unele nu este semnatura mea ca si unic imputernicit cu drept de semnatura.....deci,intelegeti.....nu sunt deacord cu somatia.....dar daca nu am fost citat,nici nu mi s-a comunicat ce car de atac aveam la dispozitie???
Buna ziua.Va rog un sfat in legatura cu urmatoarea speta :
La data de 15.05.2011 instanta admite o somatie de plata (pe fond).Problema e ca eu nu am fost citat la niciun termen (in calitate de administrator al unei intreprinderi individuale-debitoare).Am aflat de pe portal.Ok.Nici pana in ziua de azi nu am primit inca verdictul,nu am fost instiintat de catre nimeni (adica de firma creditoare sau avocatul lor).Acum tot de pe portal aflu ca au introdus actiune de incuviintare a executarii silite.Ce este de facut concret si corect in acest caz?
In ce lege scrie ca o firma aflata in insolventa nu poate sa detina cetrificat fiscal???Se poate primi acel certificat fara nicio problema,ca doar pe certificat trebuie sa reiasa autovehiculul- ca nu e urmarit fiscal, nu si alte creante si impozite neplatite ale firmei.Insistati la administrator,il luati de maneca, ii dati si 2 lei daca nu are(ca atat costa) si va duceti la primarie cu dansul si o rezolvati.Succes
contractul e simplu de facut...:D; problema este in certificatul fiscal al fostului proprietar,ca fara ala nu va puteti inmatricula masina...
trebuie sa duci : proces verbal + dovada +copia chitantei de plata + copia asigurarii rca , e bine sa aveti la dvs si originalele in caz ca o sa vrea sa se uite peste ele.
Răspuns la discuția Taxa Auto
permiteti-mi sa va contrazic la valoarea taxei. masina este euro 4 ,cilindree 1900 cm, vechime 5-6 ani , emisii 154 , reducere catalizator ......cum sa fie numai 594.31 euro???
era cat ziceti dvs daca avea mororul de 1600 de cm.
Răspuns la discuția Taxa Auto
este proiectul de lege care tocmai a fost aprobat de senat.uitati-va aici : [ link extern ] #
Deocamdata se calculeaza conform : [ link extern ]
Răspuns la discuția Taxa Auto
taxa actuala este de 1384,33 euro
taxa conform PL 613/2011 ar fi de :1038 de euro
*calculul s-a facut la o vechime a masini de 5-6 ani
Răspuns la discuția Am fost inselat
Stimabili asa zisi "pacaliti"...eu nu inteleg un singur lucru :cumperi o masina,casa, obiect...ti se cere un pret,pe care daca iti convine il platesti ,daca nu-ti convine nu il platesti.Asa ca,nu mai invocati tot felul de tertipuri de genul "inselatorie,teapa,etc" fiindca nu aveti nici cel mai mic gram de dreptate.In ceea ce priveste sfaturile domnilor binevoitori de pe acest forum (mai ales la Codul Rutier) imi exprim o parere personala : domnilor nu mai vorbiti lucruri aiurea,nu mai induceti oamenii in eroare,pentru ca majoritatea raspunsurilor sunt eronate sau lipsite de sens.Da, stiu ca orice sfat si indrumare costa bani in Romanika,dar macar spune-ti treaba asta omului in fata, nu ca "o fi si o pati"

"Sa traiti bine"
Răspuns la discuția certificat fiscal
Se poate rezolva cazul d-voastra,personal m-am mai lovit de asemenea probleme ,este un pic de umblat...