avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate Cezar66

Activitate Cezar66

Răspuns la discuția Executare silita...
Corect,dar cum pot dovedi ca nu isi face treaba cum trebuie...???
Buna ziua ! S-a terminat procesul de partaj pe care il am de 3 ani pe rol,si s-a dat o sentinta definitiva,si acum trebuie sa-mi recuperez ce mi se cuvine... Deci recurg la executare silita...dar aici intervine o problema...De unde pot lua un executor judecatoresc,astfel incat sa fiu sigur ca acesta imi apara interesele,si are sanse sa vanda ce e de partajat (adica un apartament).Intreb de unde pot lua un executor,pentru ca in orasul unde am de partajat apartamentul familia fostei sotii este foarte influenta,si are castig de cauza in orice situatie...
Daca iau un executor din alta localitate decat cea din care am de partajat apartamentul,ce sanse sunt sa se vanda un imobil despre care nimeni nu stie nimic...Cum sa fac sa ies cat mai bine... va rog sa ma sfatuiti...
Buna ziua ! Vreau sa stiu daca pot legaliza si investi in acelasi timp o sentinta civila...Ce taxe trebuiesc platite pentru asta ?
Răspuns la discuția Unde pot face o cerere ?
Problema este ca ei sustin una si buna ca nu au ce face...nu a venit dosarul si trebuie sa astept...
Buna ziua ! In situatia in care un recurs respins ,urmeaza sa se intoarca dosarul la prima instanta...dar nu se mai gaseste... Instanta care a respins recursul spune ca a trimis dosarul cu posta speciala,iar instanta unde trebuia sa ajunga dosarul nu l-a primit...Catre cine trebuie sa ma adresez sa urgentez cautarea dosarului(aceasta situatie dureaza de 4 luni) ,pentru ei (prima instanta si cea imediat superioara unde a fost recursul par a fi foarte calmi...) astfel incat nu mai stiu ce sa cred...
Va multumesc anticipat
Cat este permis sa opresti garantie unui salariat avand in vedere ca lucreaza cu valori si este vorba de gestiune...? Exista prevederi in acest sens ?
Buna ziua ! Vreau sa stiu daca mai este valabila OUG 13/2010 ?
Este valabila numai pentru somerii peste 45 de ani ?
Răspuns la discuția Ce am de facut ?
Din pacate medierea din partea mea ar fi OK ,eu as fi mers pe asa ceva de la bun inceput...!!! Dar partea adversa nu va fi,avand in vedere ca a ramas cu tot...O mai poate lungi ... sa zicem inca (2-3 ani) ???
Buna ziua ! In conditiile in care am facut recurs in procesul de partaj pe care il am pe rol ,a fost respins ca fiind nefondat,(nu vreau sa mai continui cu procesul) vreau sa stiu ce pot face sa se finalizeze odata acest partaj,si care este procedura legala pentru a-mi recupera ce mi se cuvine dupa acest partaj. Exista din punct de vedere legal vreo procedura prin care cel care trebuie sa despagubeasca pe fostul sot (aici ma refer la timp),este obligat sa o faca ? Sincer am obosit,si sper sa nu dureze cat a durat si partajul...( 3 ani,in conditiile in care nu au fost copii,si nici bunuri prea multe nu au fost de partajat). Va multumesc anticipat ...
Buna ziua ! Care sunt pasii urmatori in situatia in care mi-a fost respins recursul ca fiind nefondat ...