Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Termenul de prescriptie al infractiunii de conducere ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Termenul de prescriptie al infractiunii de conducere cu permisul suspendat?

Care este termenul de prescriptie al infractiunii prevazute de art. 78, al2. Cod rutier? In speta dosarul continand aceasta infractiunea se afla la parchet trimis de politie cu neinceperea urmaririi penale, poate interveni prescriptia in cazul in care dosarul se afla la parchet si nu se da nici o solutie?Multumesc anticipat!
Am fost in audienta la d-na prim procuroare si mi-a spus sa fac o cerere de urgentare a pronuntarii solutiei de catre procuror si cam in 30 de zile exista posibilitatea sa se pronunte solutia. Mi se pare destul de rezonabil. Am depus cererea sa vedem...ce se intampla..Va multumesc pt sfaturi altfel probabil chiar intervenea prescriptia raspunderii.:))