avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cutii amplasate ca lumea sa doneze. Autorizatie?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cutii amplasate ca lumea sa doneze. Autorizatie?

Avem probleme cu legea daca amplasam cutiute in magazine unde lumea sa doneze? Nu am facut nici un act pentru asta.
Trebuie autorizatie? Si daca da de unde?
Cel mai recent răspuns: mikyangel , utilizator 15:02, 27 Mai 2010
Asta seamana a cersetorie. Donatiile se depun in conturi sau se strang de persoane autorizate in conditiile legii, in baza aprobarii date de primaria de pe raza localitatii unde se desfasoara actiunea si in schimbul unei chitante.
Nu cred ca veti primi o astfel de autorizatie de la primarie sa impanziti orasul cu ""urne""!!!
Exista alte cai de a solicita donatii: campanii publicitare , televoting cu vedete , campanii in presa...etc!
MIHAI GRIGORE a scris:

Nu cred ca veti primi o astfel de autorizatie de la primarie sa impanziti orasul cu ""urne""!!!
Exista alte cai de a solicita donatii: campanii publicitare , televoting cu vedete , campanii in presa...etc!


Acum nu vom sta sa impanzim orasul 2 - 3 urne in toata tara nu cred ca este vre-o problema :|
Orasele sunt oricum impanzite deja de cutiute de tot felul. Cat despre televoting cu vedete: sa fim seriosi, o asociatie umanitara (nu fundatie) nu o sa-si permita in vecii vecilor asa ceva. Cel mai important este, intr-adevar, sa iti faci o campanie desteapta de promovare si banii... or sa vina ei ;) si, si mai important de atat: acei banuti stransi, sa ajunga unde le e locul ;)
Cred ca nu aveti nevoie de aprobare de la Primarie atata timp cat patronii respectivelor magazine accepta amplasarea cutiilor. Cred ca e o solutie la indemana pentru un ONG fara resurse financiare...pentru ca sa fim seriosi la televoting si campanii publicitare televizate ,asociatiile mici nu au acces.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donație ethel ethel Bună seara, O nepoată vrea ca bunica ei să-i doneze o bucată de pământ. Bunica îi spune nepoatei că nu îi poate dona acel teren, deoarece un notar ... (vezi toată discuția)
"prizonieri" in propriile case !!! ???? asta ma asteapta si pe mine ?? ContSters122901 ContSters122901 Scriu pe forum pentru ca nu am liniste, de cand am aflat tragedia unor vecini, simt nevoia sa o strig in gura mare, sa caut solutii, dar.... nu le gasesc. ... (vezi toată discuția)
Abuz in serviciu HAICA DAN HAICA DAN Am un hotel in Lugoj si ,pentru reclama,am inchiriat de la ENEL doi stalpi pe care am amplasat,cu avizul Primariei,un banner publicitar.Platesc de cca 8 ani ... (vezi toată discuția)