Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cutii amplasate ca lumea sa doneze. Autorizatie?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cutii amplasate ca lumea sa doneze. Autorizatie?

Avem probleme cu legea daca amplasam cutiute in magazine unde lumea sa doneze? Nu am facut nici un act pentru asta.
Trebuie autorizatie? Si daca da de unde?
Asta seamana a cersetorie. Donatiile se depun in conturi sau se strang de persoane autorizate in conditiile legii, in baza aprobarii date de primaria de pe raza localitatii unde se desfasoara actiunea si in schimbul unei chitante.
Nu cred ca veti primi o astfel de autorizatie de la primarie sa impanziti orasul cu ""urne""!!!
Exista alte cai de a solicita donatii: campanii publicitare , televoting cu vedete , campanii in presa...etc!
MIHAI GRIGORE a scris:

Nu cred ca veti primi o astfel de autorizatie de la primarie sa impanziti orasul cu ""urne""!!!
Exista alte cai de a solicita donatii: campanii publicitare , televoting cu vedete , campanii in presa...etc!

Acum nu vom sta sa impanzim orasul 2 - 3 urne in toata tara nu cred ca este vre-o problema :|
Orasele sunt oricum impanzite deja de cutiute de tot felul. Cat despre televoting cu vedete: sa fim seriosi, o asociatie umanitara (nu fundatie) nu o sa-si permita in vecii vecilor asa ceva. Cel mai important este, intr-adevar, sa iti faci o campanie desteapta de promovare si banii... or sa vina ei ;) si, si mai important de atat: acei banuti stransi, sa ajunga unde le e locul ;)
Cred ca nu aveti nevoie de aprobare de la Primarie atata timp cat patronii respectivelor magazine accepta amplasarea cutiilor. Cred ca e o solutie la indemana pentru un ONG fara resurse financiare...pentru ca sa fim seriosi la televoting si campanii publicitare televizate ,asociatiile mici nu au acces.