avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pedeapsa capitala_2010
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pedeapsa capitala_2010

A revenit in actualitate dorinta romanilor de reintroducere a pedepsei cu moartea.
Eu militez in acest sens de mult timp, dar pentru o masura provizorie si nu una definitiva.
Voi ce opinie aveti?
[ link extern ] /
[ link extern ] ;)
Cel mai recent răspuns: ContSters104229 , utilizator 23:53, 1 Aprilie 2010
Eu sunt impotriva, argumentul meu forte este ca oricat de tulburata, derutata, violenta si ignoranta este lumea in ansambul sau, nimeni si nimic nu iti poate acorda dreptul de a te juca de a ”Dumnezeu”, fie creand viata fie luandu-o!
Consider ca sunt mai evoluat spiritual pentru a ma mai intoarce in anul 1 DHr.
Sunt impotriva, din mai multe considerente:

1. Nu prea sperie oamenii -- in tarile cu pedeapsa capitala simpla existenta a acestei pedepse nu a adus nici o imbunatatire semnificativa a statisticii criminale;

2. Daca-l omor faptuitorul, victima (victimele) nu se va (vor) invia.

3. Romania a aderat la o conventie internationala, care interzice asa ceva.

4. O eroare judiciara care implica pedeapsa capitala este una absolut irreparabila.

5. Abolirea este un proces lung, care se desfasoara de mai multe sute de ani -- daca asta ar fi fara rost, procesul s-ar fi oprit de mult.

6. Din motive de constiinta.

si nu in ultimul rand: Este mult mai infricosator sa traiesc decenii intreci intr-o celula singur, sau intre alti insi care m-ar folosi drept -- sa zicem asa -- obiect pentru satisfacerea instinctelor josnice, decat sa stau cativa ani, dupa care se termina totul.
Ce spuneti de violatori de copii, de batrani?
Cu putin timp in urma, a fost mediatizat cazul unui tanar violator al unei batrane care, a fost incarcerat si, la putin timp, a fost eliberat din arest considerandu-se faptul ca acesta nu prezinta pericol social. Iesind din arest, a venit la aceeasi batrana si a violat-o din nou. Daca ati fi fiul/fiica acestei femei cum ati reactiona? Sau daca ati fi mama/tatal unei fetite violate si ucise apoi de un astfel de individ? Ati gandi la fel?
Ati gandi la fel daca ati fi ruda unei victime a chinezului eliberat saptamana aceasta? A se vedea stirea
[ link extern ]
Eu cred ca problema trebuie privita ca o posibila solutie viabila de stopare a fenomenului crescut al criminalitatii, pentru asigurarea sigurantei cetateanului pe strada, acasa, la serviciu, in masina proprie, in mijloacele de transport in comun, ziua, noaptea etc. ;)
Nici in prezent nu este epuizat toate puterea legii penale -- aproape nu se da detentie pe viata si am intalnit un caz unde un omor calificat a ajuns sa fie pedepsit cu 7 (sapte) ani. Introducerea pedepsei capitale nu prezita nici o garantie ca ea va fi aplicata si infractorii nu voi fi eliberati pentru buna purtare.

Daca am epuizat total pedepsele posibile in Codul nostru Penal, si tot nu ajunge, atunci se poate vorbi de insaprirea pedepselor.


PS:
daca ati fi mama/tatal unei fetite violate
... Din motive genetice si anatomice nu pot sa fiu mama nimanui. Miklos este corespondentul lui Nicolae :)
Ultima modificare: Joi, 1 Aprilie 2010
ContSters77883, utilizator
Nici nu are rost sa comentez prea mult.
Sustin punctul de vedere al d-lui Gabescu... Va ganditi si la judecatorul, procurorul etc care trebuie sa decida (sa propuna) omorararea unui om? v-ar placea sa fiti in postura lui??? poate...
poate o parte din cei care au comis acele fapte au anumite probleme... (nu neaparat lispa discernamant ).

Unii s-au chinuit mult pentru abolirea acestei pedepse... Dar dehh istoria se repeta (si sincer sper insa ca nu toata)...

Alte discuții în legătură

pentru a preintampina "criminalitatea" reintroducerea pedepsei cu moartea ar fi un remediu? Manole Dumitru Manole Dumitru In unele state din SUA pedeapsa cu moartea exista ca pedeapsa pentru unii criminali. La noi in Romania reintroducerea pedepsei capitale ar reduce numarul de ... (vezi toată discuția)
Reintroducerea pedepsei cu moartea, ar fi o solutie? ContSters69724 ContSters69724 In ultimul timp, sunt ingrozita de cate monstruozitati aud la TV. Oameni nevinovati sunt omorati de cate un individ care sta prost cu nervii sau pur si simplu ... (vezi toată discuția)
Moarte pentru moarte? Lixandra Ionut mihai Lixandra Ionut mihai am ajuns intr-o perioada destul de grea...nu mai avem siguranta de a merge pe strada...de a fi siguri...pt ca in ori ce moment cineva iti poate da in cap...tot ... (vezi toată discuția)