Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Un sfat va rog frumos
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Un sfat va rog frumos

Fratele meu a decedat in 13 martie anul acesta, a trait in concubinaj 20 de ani cu o doamna. In 05.01.2010 a primit decizia de pensi pe caz de boala, iar pe 15.03.2010 a venit si pensia, dar doamna nu a putut s-o ridice. Ce poate face pentru a ridica pensia, mentionez ca ajutorul de inmormantare i -sa dat. Mama a incercat sa obtina o procura de la notar dar nu s-a putut.
treb deschisa succesiunea si se stabilesc mostenitorii ,cu certificatul de mostenitor mergeti la ei si atunci treb sa v-o dea
Doamna respectiva, daca nu are testament lasat de fratele dvs., nu are nici un drept la mostenire.
Ajutorul de inmormantare se da persoanei care face dovada inmormantarii si a cheltuielilor aferente ( chitante, facturi etc.).
Trebuie dezbatuta succesiunea.
Ce rude are fratele dvs.? are si copii?