Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prima de angajare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prima de angajare

Buna,

Am beneficiat de indemnizatie de somaj in urma absolvirii studiilor, apoi am fost incadrata in munca. Stiam ca la incadrare ar trrebui sa primesc o prima de instalare sau de stimulare a migratiei fortei de munca ( m-am angajat la o distanta de peste 50 km de localitatea in care locuiesc) insa nu am primit-o pe motivul ca am incheiat un contract pe perioada determinanta.
Este intr-adevar asa?
Nu aveti dreptul la prima de angajare stabilita de art 74 din Legea 76/2002 daca contractul de munca este incheiat pe o perioada egala sau mai mica de 12 luni
Multumesc pt raspuns!

Numai bine!