avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... ma poate cineva ajuta?am primit ceva bani inprumul si ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

ma poate cineva ajuta?am primit ceva bani inprumul si acuma mo dat in judecata

in anul 2007 am vrut sa plec in germania la munca,dar o persoana so oferit sa ma ajute cu ceva bani ca sami fac o afacere si sa nu ma duc in strainatate.intelegerea o fost in felul urmator :doamna respectiva o zis ca imi da suma de 7000 euro si cu ce mai aveam eu ca sami fac o firma de confectii metalice,inainte sa iau bani am intrebato p dansa ca daca nu o sa mearga firma io de unde o sai restitui bani ,ia mio spus ca sa numi fac griji ca ne descurcam noi ,nam facut nici un contract martori o fost barbatusu si nepotu dansei care este un prieten foarte bun de al meu,anul trecut am suspendat activitatea firmei pt ca nu era rentabila (am iesit numa in gaura)o venit barbatul dansei in data de 30 6 2009,cu pretextul ca sa facem un contrac referitor la suma inprumutata pt ca avea ceva datori si vroia sai demonstreze la respectivul ca trebuie sa primeasca niste bani,am facut contractul fara nici un martor ba chiar in masina la dansului,acesta acuma mo dat in judecata spunand ca io nu vreau sai dau bani inapoi.precizez ca nu am intentia sa nu dau bani inapoi dansei da nu lui,numa momentan nu am de unde,ce ar putea sa se intample dat find ca acesta mo dat in judecata,ma pote cineva ajuta?
Cel mai recent răspuns: ContSters79003 , utilizator 14:02, 6 Aprilie 2010
Buna ziua,

normal este sa faceti toate eforturile pentru a plati inapoi; ar trebui sa tratati problema ca atunci cand trebuie sa platiti pentru o operatie f dificila a dvs. sau cuiva drag;

in alta ordine de idei, la instanta inscrisul pe care l-ati semnat va face dovada raportului juridic; chiar daca veti spune ca actul semnat doar cu sotul nu reprezinta adevarata intelegere, ar insemna sa recunoasteti in fata instantei ca datorati banii;

incercati prin buna intelegere fiindca in situatia dvs. moral este sa platiti yrgent acesti bani.

Avocat Boncu
Ultima modificare: Marți, 6 Aprilie 2010
Boncu Constantin, Avocat
problema este ca am incercat sa fac rost de bani si nu am reusit si cand am primit bani nu ma nu o fost nici un termen cand sai rambursez,acuma acesta ma dat in judecata si imi cere si dobanda si cheltuielile de judecata,ias da cu cea mai mare placere bani inapoi da chiar nu am de unde.:(
:( si ce ar putea sa se intample,pt ca nu am de unde sa platesc bani?
in final se ajunge la executare silita a bunurilor dvs daca aveti, sau poprire pe salariu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum sa procedez? interesant artur8411 artur8411 buna seara azi am fost chemat la polititie in audienta de invinuit cu problema: sant acuzat cu inselatiune, abuz de incredere, si distrugere. dar nam ... (vezi toată discuția)
Ce sa fac? artur8411 artur8411 anul trecut un prieten mio cerut masina un passat 4 in prumut sa mearga gu el pana in ungaria in drum catre acasa a facut un acident si masina era bun numai de ... (vezi toată discuția)
Talharie Andy Boy Andy Boy Salut ma numesc Pop andrei, am 17 ani si am comis o talharie impreuna cu un prieten, am furat de la o femeie de pe strada un lant de aur din gat, la cateva ore ... (vezi toată discuția)