Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale fundatie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

fundatie

va rog sa mi spuneti cum pot sa fac o fundatie nonprofit=D>=D>=D>=D>=D>=D>:vishenka:
nu e complicat si aveti doua obtiuni:
1. studiati legea de infiintare si organizare a fundatiilor Ordonanta Guvernului nr. 26/2000
2. angajati un avocat si el va poate ajuta in toate detaliile
va dorim succes
Acte necesare pentru constituire fundatie
• 1. Cerere adresata Judecatoriei in a carei raza teritoriala isi are sediul fundatia;
• 2. Act Constitutiv si Statut:
• 2.1. Se incheie obligatoriu in forma autentica (la notar) costuri estimate: 12.000.000 lei vechi
• 2.2. Actul constitutiv al fundatiei cuprinde, sub sanctiunea nulitatii absolute:
• a) datele de identificare a fondatorului sau, dupa caz, a fondatorilor: numele sau denumirea si, dupa caz, domiciliul sau sediul acestora;
• b) scopul fundatiei;
• c) denumirea fundatiei;
• d) sediul fundatiei;
• e) durata de functionare a fundatiei - pe termen determinat, cu indicarea expresa a termenului sau, dupa caz, pe termen nedeterminat;
• f) patrimoniul initial al fundatiei, de 100 de ori salariul minim brut pe economie(art. 15 .al.2 OG26/2000),
• g) componenta nominala a celor dintai organe de conducere, administrare si control ale fundatiei ori regulile pentru desemnarea membrilor acestor organe;
• h) persoana sau persoanele imputernicite sa desfasoare procedura de dobandire a personalitatii juridice;
• i) semnaturile fondatorului sau, dupa caz, ale fondatorilor.
• (3) Statutul cuprinde, sub sanctiunea nulitatii absolute:
• a) elementele prevazute la alin. (2), cu exceptia celor de la lit. g) si h);
• b) explicitarea scopului si a obiectivelor fundatiei;
• c) categoriile de resurse patrimoniale ale fundatiei;
• d) atributiile organelor de conducere, administrare si control ale fundatiei;
• e) procedura de desemnare si de modificare a componentei organelor de conducere, administrare si control, pe parcursul existentei fundatiei;
• f) destinatia bunurilor, in cazul dizolvarii fundatiei;
• g) semnaturile membrilor fondatori.
• 3. Dovada sediului: contract de inchiriere sau de comodat, in cazul in care sediul este situat intr-un imobil unde este constituita asociatie de proprietari ori locatari este necesar acordul asociatiei de proprietari/locatari ori o declaratie pe proprie raspundere a proprietarului prin care atesta faptul ca in mobilul respectiv nu este constituita asociatie de proprietari/locatari iar spatiul nu are destinatie de locuinta.
• 4. Dovada patrimoniului: deschidere de cont la CEC sau alta banca,
• 5. Dovada disponibilitate denumire: de la Min. Justitiei ( 50.000 lei - se achita la Trezoreria Sector 5 ) NB: valabila doar trei luni - eliberare in 5 zile
• 6. Taxa judiciara de timbru + timbru judiciar: 190.000 lei + 3000 lei
• 7. Caziere fiscale ale membrilor fondatori: 50.000 - in 10 zile lucratoare//200.000 - in 5 zile lucratoare, pentru fiecare membru fondator - se elibereaza de catre Directia Judeteana a Finantelor Publice. Taxele aferente eliberarii certificatelor fiscale se achita la trezoreria din raza de domiciliu. NB: valabile doar 15 zile calendaristice
• 8. Dovada ca cenzorul este expert contabil: (copie legitimatie/autorizatie + copie CI/BI)

Am gasit pe internet! Vezi ca trebuie un patrimoniu de 100 salarii pe economie(art. 15 din OG 26/2000 cu modificarile ulterioare)
Mihail Cazacioc, Consilier juridic