Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general investitii la un spatiu inchiriat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

investitii la un spatiu inchiriat

Buna seara,
am urmatoarea situatie: La un spatiu inchiriat a fost montata tamplarie termopan ,
s-au efectuat lucrari de inlocuire pardoseala,inlocuire de finisaje exterioare si interioare ,valoarea totala a materialelor este 2800 lei .Lucrarea este in regie proprie,cheltuieli cu manopera nu sunt. In contractul de inchiriere este precizat ca orice cheltuiala pentru reparatii si investitii se face fara pretentii de compensare a chiriei si fara restituirea investitiilor la incetarea contractului.
1 Aceste cheltuieli pot fi considerate reparatii si recunoscute ca o cheltuiala in momentul efectuarii lor ?
sau
trebuie considerate investitii si recunoscute ca o componenta a activului recuperarea avand loc pe calea amortizarii ?
2 TVA aferenta materialelor achizitionate este deductibila?
3 In cazul in care sunt considerate investitii care sunt inregistrarile contabile ,eu stiam ca inregistrezi :
% = 401
6028=3028
212=722
6811=2812
2812=212
dar recitind legislatia, am constatat ca anexa 3 la normele de aplicare a legii 15/1994 unde se prezenta monografia referitoare la investitiile la mijloacele fixe luate cu chirie, a fost abrogata prin Hot.22 / ian 2003.
de acord cu monografia de mai sus :)
Cred ca , data fiind valoarea , pot fi considerate ch. cu reparatiile .
Si daca permiteti o sugestie, ati putea face un scadentar , adica sa introduceti pe cheltuieli suma respectiva intr-o durata mai mare de timp, nu intr-o luna
In acest caz :
%=401
si apoi lunar, sau trimestrial, cum va stabiliti dvs
611=471
Durata de 1 an cred ca ar fi rezonabila .
Sunt lucrari care nu au necesitat autorizatie de construire si o sa le consider
cheltuieli cu reparatiile.
Multumesc pentru raspunsuri.
Ajutor ff urgent va rog.Am un spatiu inchiriat pe o perioada de 3 ani.S-au facut amenajari (zugravit,pus gresie,faianta,termopane).Spatiul este destinat realizarii de venituri impozabile.Valoarea lucrarii este de 28.000 lei.Sa merg cu suma respectiva pe cheltuieli direct,este prea mare,pentru contul 471 am reticente,sau pe contul 231 (in acest caz va rog o monografie).Este ff urgent vine un control pentru rambursare de tva.
andritoiu, utilizator
Poate va ajuta urmatorul exemplu:Daca pentru acest aspatiu, chiriasul efectueaza cheltuieli in scopul modernizarii, atunci acestea sunt reflectate in contabilitate similar cu cheltuieli ulterioare efectuate la activele corporale proprii.
Pentru cheltuielile cu investitiile efectuate la mijloacele fixe concesionate, inchiriate sau luate in locatie de gestiune, in conformitate cu Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, amortizarea fiscala se calculeaza de cel care a efectuat investitia, pe perioada contractului sau pe durata normala de utilizare, dupa caz.
In cazul spatiului la care au fost executate lucrari de reconstruire, consolidare, modernizare, modificare sau extindere, de catre locatar, din punct de vedere fiscal, acesta are obligatia sa comunice locatorului valoarea lucrarilor executate pentru depunerea unei noi declaratii fiscale, in termen de 30 de zile de la data terminarii lucrarilor respective (conform art. 253 alin (3) din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003).
EXEMPLU
Societatea comerciala Rent S.R.L. inchiriaza societatii Zeta S.R.L. un spatiu comercial, pe o durata de 5 ani, cu o chirie lunara in suma de 4.000 lei. Inca din primul an, chiriasul executa lucrari de modernizare, in suma totala de 35.000 lei, respectiv cheltuieli cu materialele in suma de 25.000 lei si cheltuieli cu manopera in suma de 10.000 lei, care se amortizeaza pe perioada contractului de inchiriere. Dupa 3 ani, societatea Zeta S.R.L. renunta la contract si cedeaza investitia si amortizarea aferenta.
Inregistrari contabile
- In contabilitatea societatii Zeta S.R.L. (chiriasul)
Extracontabil, se inregistreaza valoarea totala a chiriei, conform contractului de inchiriere in valoare de 240.000 lei, calculata astfel:
5 ani X 12 luni X 4.000 lei/luna
Debit cont 8036 �Redevente, locatii de 240.000 lei
gestiune, chirii si alte datorii asimilate�
� Inregistrarea chiriei lunare :
612 = 401 4.000 lei
�Cheltuieli cu redeventele, �Furnizori�
locatiile de gestiune si chiriile�
Concomitent, se crediteaza contul 8036 �Redevente, locatii de gestiune, chirii si alte datorii asimilate� cu suma de 4.000 lei.
� Reflectarea in contabilitate a cheltuielilor efectuate cu modernizarea spatiului inchiriat
Investitia a fost efectuata in regie proprie.
a) cheltuieli cu manopera:
628 = 401 10.000 lei
�Alte cheltuieli cu serviciile �Furnizori�
executate de terti�
b) cheltuieli cu consumabilele:
602 = 302 25.000 lei
�Cheltuieli cu materialele �Materiale consumabile�
consumabile �
Pe masura ce se executa investitia, in fiecare perioada se evidentiaza in contabilitate consumurile de materiale si cheltuielile cu manopera si concomitent se capitalizeaza in active imobilizate.
� Inregistrarea investitiei in curs:
231 = 722 35.000 lei
�Imobilizari corporale in �Venituri din productia de
curs de executie� imobilizari corporale�

� La finalizarea lucrarilor si la receptia acestora se da in folosinta investitia, adica dupa 1 an.
212 = 231 35.000 lei
�Constructii / analitic investitii �Imobilizari corporale
la imobile luate cu chirie� in curs executie�
� Inregistrarea amortizarii lunare aferente investitiei (investitia se amortizeaza pe durata contractului de inchiriere, adica 5 ani):
6811 = 2812 583 lei
�Cheltuieli de exploatare �Amortizarea constructiilor�
privind amortizarea imobilizarilor�
(Amortizare lunara = 35.000 / 5 / 12 = 583 lei)
Aceasta inregistrare contabila se efectueaza in fiecare luna, pe durata contactului.
�Investitia neamortizata integral se scoate din evidenta contabila (dupa 3 ani). Amortizarea la sfarsitul celor 3 ani:
729 X 12 X 3 = 26.244 lei
2812 = 212 26.244 lei
�Amortizarea constructiilor/ �Constructii / analitic
analitic investitii la imobile luate cu chirie� investitii la imobile luate cu chirie�
6583 = 212
andritoiu a scris:

Ajutor ff urgent va rog.Am un spatiu inchiriat pe o perioada de 3 ani.S-au facut amenajari (zugravit,pus gresie,faianta,termopane).Spatiul este destinat realizarii de venituri impozabile.Valoarea lucrarii este de 28.000 lei.Sa merg cu suma respectiva pe cheltuieli direct,este prea mare,pentru contul 471 am reticente,sau pe contul 231 (in acest caz va rog o monografie).Este ff urgent vine un control pentru rambursare de tva.

Suma respectiva se inregistreaza in 471 si se amortizeaza pe parcursul celor 36 luni, cate 777,78 lei/luna.