Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenitori legali
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenitori legali

Buna seara
Am si eu cateva intrebari si va rog din suflet sa mi raspundeti.
Am o sora care are doi copii rezultati in urma casatoriei(concubinaj) si intrucat tatal copiilor a decedat as vrea sa stiu ce drepturi au copii asupra imobilului pe care acesta il detinea.
Pe scurt sora mea a trait in concubinaj aproximativ 20 de ani cu acesta si in imobilul acestuia ,imobil pe care defunctul il avea de la parinti lui si sora mea locuind acolo cu fostul concubin a contribuit la intretinerea imobilului si la toate cheltuielile apartamentului.
Apoi s au despartit si sora mea a plecat impreuna cu copii la parinti nostri crescandu si singura copii ,fostul concubin refacandusi viata si casatorindu se legal cu alta femeie in urma acestei casatori rezultand un alt copil.
De curand fostul concubin al surori mele a decedat,in imobil ramanand sotia lui si baiatul sau .
As vrea sa stiu ce drepturi ar avea copii asupra acestui imobil tinand cont de faptul ca poate a trecut o si pe sotia lui in contractul casei si in plus dupa cum va spuneam mai sus are un copil si cu aceasta.In plus mai are doi copii din alta relatie (neoficiala ).
Care este procedura ca copii sa si obtina drepturile tinand cont ca certificatul de deces al tatalui lor si contractul de casa se afla la sotia defunctului.,in plus defunctul a murit de cancer ,sotia lui ingrijindu l pana la data decesului,este posibil ca sa se fi facut un contract care sa nu poata fi atacat in care se prevede ca intregul apartamentut revine doar sotiei si copilului care il are cu aceasta?
As vrea sa mi mai spuneti va rog cum este defapt cu aceasta succesiune ,cum se poate sti exact care sunt toti mostenitori?
As mai vrea sa va intreb daca baiatul surori mele in varsta de 21 ani care este suferind de hipoacuzie bilaterala si care traieste dintr o pensie de 243 ron ,poate beneficia de o pensie de urmas ?
in speranta ca mi veti raspunde , va multumesc anticipat.
motenitorii rezervatari ai defunctului sunt: sotia supravietuitoare si copii acestuia- cei 3 copii.
in cazul acesta, dezbaterea succesiunii va avea loc in instanta, prin faptul ca acte nu aveti si cu atat mai putin nu veti gasi intelegere la sotia defunctului.
Copii sorei dvs au dreptul la mostenirea tatalui lor..ei vin la mostenire cu sotia supravetuitoare si copilul acestuia precum si cu ceilalti 2 copii, din cealalta relatie.. pentru a rezolva problema succesiunii aceasta trebuie deschisa.. exista intradevar posibilitatea ca decedatul sa fi dispus prin act intre vii in favoarea sotiei si a copilului rezultat din relatia cu aceasta, sau prin testament.. nu e problema.. orice act poate fi atacat..dupa cum nu e o problema faptul ca nu aveti certificatul de deces..daca apelati la un avocat, acesta va ajuta sa dezbateti succesiunea.. copilul major si hipoacuzic, nu cred ca beneficiaza de pensie de urmas ptr ca poate munci.. doar daca e si bolnav psihic.. in orice caz, tot avocatul pe care il veti consulta poate sa isi exprime opinia pertinenta si cu privire la acest aspect, dupa ce vede documentele
copiii sorei dvs. au vocatie succesorala la succesiunea defunctului lor tata, doar daca acestia au fost recunoscuti ca fiind copiii sai .
in caz contrar, ei nu pot veni la succesiunea defunctului .
important este ca in termen de 6 luni de la decesul defunctului , nepotii dvs. sa se adreseze unui birou notarial si sa dea o declaratie de acceptare a succesiunii, pt. ca sotia supravietuitoare sa nu poata invoca prescriptia optiunii succesorale .
ulterior , puteti obtine o copie legalizata de ce certificatul de deces al defunctului si va puteti adresa instantei de judecata , pt. partaj succesoral .
parati vor fi sotia supravietuitoare si ceilalti descendenti ai defunctului .
taxa de timbru va fi de 3% din valoarea masei succesorale .