avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 142 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... incetare raport serviciu pensionare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

incetare raport serviciu pensionare

Cand inceteaza raporturile de serviciu ale functionarului public indeplinind conditiile de limita de varsta conform Legii 49/29.03.2010?
Art. 98 din Legea 188/1999 lit. d) fiind modificat ca la data indeplinirii conditiilor cumulative de varsta standard si stagiu minim de cotizare
Art. 41(6) din Legea 19/2000 in situatia asiguratilor care au depus cerere de pensionare, angajatorii acestora nu pot dispune incetarea raporturilor de munca, de serviciu sau a calitatii de membru cooperator, dupa caz, in vederea pensionarii, decat dupa primirea deciziei de admitere a cererii de pensionare
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 16:08, 8 Aprilie 2010
Nu aplicarea alineatului 1, litera d) al art. 98 din Legea nr. 188/1999 este problema, ci aplicarea alineatului 2 al aceluiasi articol.

Art. 41, alin. (6) din Legea nr. 19/2000 si art. 98, alin. (2) din Legea nr. 188/1999 sunt doua prevederi contradictorii. Pe de o parte, conform art. 98, alin. (2) din Legea nr. 188/1999, conducatorul institutiei trebuie sa constate incetarea raporturilor de serviciu in termen de 5 zile de cand acesta a incetat de drept. Pe de alta parte, conform art. 41, alin. (6) din Legea nr. 19/2000, conducatorul institutiei nu poate dispune incetarea raporturilor de serviciu pana nu se comunica decizia de pensie.

In absenta unor prevederi clare si neechivoce, se aplica prioritar prevederile cu caracter special ale Legii nr. 188/1999, act normativ care se poate completa cu alte prevederi legale numai in masura in care acestea nu contravin legislatiei specifice functiei publice.
Ultima modificare: Joi, 8 Aprilie 2010
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionarea functionarului public meszrozalia meszrozalia Sunt functionar public, am cerut pensionarea de varsta de la data 28.06.prin cerere la Casa de pensiidin data de 2.06.2010.Inca nu am primit raspuns.Am ... (vezi toată discuția)
Militar/politist pensionat angajat functionar public rhemaxos rhemaxos Dupa cum se cunoaste, OUG nr.230/2008 a fost declarata neconstitutionala. Foste cadre militare/din politie s-au pensionat in baza legilor specifice: Legea ... (vezi toată discuția)
Acordul angajatorului pentru continuarea activitatii Cristinabv Cristinabv Va rog f.mult sa-mi spuneti cum trebuie procedat din p.d.v. al resurselor umane in urmatorul caz: - o colega indeplineste conditiile de pensionare la limita ... (vezi toată discuția)