avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 471 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Valoarea punctului de pensie - 45% din salariul mediu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Valoarea punctului de pensie - 45% din salariul mediu brut pe economie

V-as ruga sa imi explicati si mie cum poate sotul meu sa dea injudecata guvernul Romaniei,pentru nerespectarea legii privind punctul de pensie,in baza caror legi,si la cat se ridica cheltuielile de judecata.Unde trebuie depus dosarul.Locuim in Oltenita unde este Judecatorie,si nu Tribunal.Procesul se poate judeca si fara avocati?Ceilalti pensionari din oras se codesc pentru ca zic ei ca ii va costa mult si nu vor castiga.Multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 10:42, 10 Aprilie 2010
Art. 80, alin. (3) din Legea nr. 19/2000 nu s-a aplicat nici in 2009 si nu se aplica nici in 2010, conform prevederilor OUG nr. 4/2009 si ale OUG nr. 114/2009.

Art. 80, alin. (3) – Legea nr. 19/2000
(3) Valoarea punctului de pensie, determinata conform prevederilor alin. (1) sau (2), nu poate fi mai mica de 37,5% din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, incepand cu 1 ianuarie 2008, respectiv de 45% din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, incepand cu 1 ianuarie 2009.

ART. 8 – OUG nr. 4/2009
Prevederile art. 80 alin. (3) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare, nu se aplică în anul 2009.

ART. IV – OUG nr. 114/2009
Prevederile art. 80 alin. (1) şi (3) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 140 din 1 aprilie 2000, cu modificările şi completările ulterioare, nu se aplică în anul 2010.
Multumesc pentru raspuns ,insa v-as ruga sa imi raspundeti si la urmatoarele intrebari,adica,daca se judeca la tribunal sau judecatorie,cat ar putea fi taxa de timbru,etc.Sotul meu a mai avut un proces pentru neplata salariilor si alte drepturi in 2005 la tribunalul muncii Calarasi pe care l-a castigat.Nu a fost nevoie de avocat ,nici de taxa de timbru.De fapt ar trebui sa contest OUG 114/2009.
Multumesc.
Actiunea este de competenta Curtii de Apel - sectia contencios administrativ, ca instanta de fond. Legea aplicabila este Legea nr. 554/2004 a contenciosului administrativ.

In acest litigiu este nevoie de avocat. Intre litigiile de munca, cum a fost cel al sotului dvs., si litigiile de contencios administrativ este o mare diferenta, nu pot fi comparate.

Art. 9 - Acţiunile împotriva ordonanţelor Guvernului - Legea nr. 554/2004
(1) Persoana vătămată într-un drept al său ori într-un interes legitim prin ordonanţe sau dispoziţii din ordonanţe poate introduce acţiune la instanţa de contencios administrativ, însoţită de excepţia de neconstituţionalitate, în măsura în care obiectul principal nu este constatarea neconstituţionalităţii ordonanţei sau a dispoziţiei din ordonanţă.
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Aprilie 2010
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Punctul de pensie Stefan Ioana Stefan Ioana De unde stim ca valoarea puntului de pensie trebuie sa fie de 45% din salariul mediu pe economie.Conf legii bugetului este de 732 lei.iar sak\\lariul mediu pe ... (vezi toată discuția)
Actul normativ care abroga legea nr.250/2007 elconst elconst Buna seara, Am tot auzit la TV ca a fost abrogata Legea nr.250/2007 pentru modificarea Legii nr. 19/2000, dar nu am reusit sa identific actul normativ prin ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiilor lili2003stoica lili2003stoica cei pensionati inainte de 01.04.2001 care au beneficiat de grupa de munca in timpul activitatii au primit daor 50% din recalcularea punctelor de pensie; ... (vezi toată discuția)