Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pasii pt a deveni manager resurse umane
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pasii pt a deveni manager resurse umane

sa presupunem ca persoana X are facultate terminata, licentiata, master in dreptul muncii si securitatii sociale si diploma de inspector resurse umane......ideea e ca nu a profesat deloc, a stat pe bancile scolilorpana acum......intrebare: pe ce post din domeniul resurselor umane se poate incadra si avand in vedere faptul ca nu are experienta cam cat sa ceara la angajare.??
astept raspuns de la pers care muncesc in domeniul HR si stiu care sunt cerintele dar si salariile.
va multumesc.
poate fi numita pe orice post:D Totul e sa vrea si angajatorul:P
Poate fi angajata ca inspector resurse umane daca are cursul ITM, iar salariul se negociaza pornind de la un min de 528 lei (440 x 1,2). In functie de performante poate fi majorat salariul, modificata functia , prin act aditional la contractul individual de munca. Dar poate fi angajata si direct manager resurse umane, daca doreste angajatorul ( cu cel putin 880 lei salariul de incadrare) ;)
Daca e o persoana desteapta ,nu vad de ce nu poate fi MRU... Ea poate sa aiba cunostinte in domeniul , facand cercetari pe anumite cazuri, mai multe decat o persona cu o vechime ... Curs de IRU nu obligatoriu se fie de la ITM. Sunt firme de performante cu cerinte mult mai mari ... ( de nota 10 ).
pentru anumite sarcini din cadrul biroului RU este obligatoriu cursul ITM.
Iar cand spuneam ca e ok sa debuteze prin a fi inspector resurse umane , ma refeream la a castiga experienta practica, la a cunoaste real problemele intregului birou RU . Dar fireste, nu e obligatoriu ;).
tana, utilizator
Cunosc niste asa -zisi inspectori cear de la ITM , cu o vechime ogo-go , i-mi dau seama ce se invata la cursurile lor ...
Daca IRU de la societati ma suna sa ma intrebe de preaviz. Feresc , nu -i masor pe toti..(Doamne fereste} dar am fost nevoita sa am si eu certuri cu cei de la ITM, anume pentru sfaturi stupide.