Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinta vizata de cjas
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinta vizata de cjas

O persoana care are cam 22ani lucrati,dar in perioada aceasta a avut intrerupere in munca de citva ani si de 2ani si 6 luni lucreaza. Aceasta persoana nu poate sa-si vizeze adeverinta de la lucru , pentru o consultatie la medic specialist ? De la CJAS Sibiu nisaspus ca trebuie sa aiba 5 ani vechime.#-o
Pentru ce trebuie sa aiba 5 ani vechime?
Pentru a beneficia de indemnizatie de concediu medical, de exemplu, trebuie sa ai cel putin o luna stagiu de cotizare.
Pentru o consultatie la medic trebuie sa ai contract de munca si sa prezinti o adeverinta de la angajator ca retine si vireaza contributia la sanatate si la Fondul de concedii si indemnizatii.
Da a avut adeverinta de la servici si trimitere de la medicul de familie,dar CJAS Sibiu chiar si prin e-mail a dat Art.259 alin. 7 ca trebuie sa aiba 5 ani munciti in ultima perioada,daca nu diferenta trebuie sa o achitam in functie de salarul minim brut pe tara.
Este vorba de Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii care spune:
Art. 259 (7) Persoanele care au obligaţia de a se asigura şi nu pot dovedi plata contribuţiei sunt obligate, pentru a obţine calitatea de asigurat, să achite contribuţia legală lunară pe ultimii 5 ani, începând cu data primei solicitări de acordare a serviciilor medicale, calculată la salariul de bază minim brut pe ţară în vigoare la data plăţii, sau de la data ultimei plăţi a contribuţiei, respectiv de la data când plata contribuţiei era obligatorie dacă perioada scursă este mai mică de 5 ani, calculându-se majorări de întârziere.
L.95/2006 republicata 26.03.2010 Art.259.alin.7 pc.a) sa achite contributia legala lunara pe ultimele 6 luni, daca nu au realizat venituri impozabile.Nu gasesc in acest articol specificat 5 ani:-/