Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... plata contributiei la sanatate, retroactiv, la membru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

plata contributiei la sanatate, retroactiv, la membru AF/IF

Tatal meu are de mai multi ani un AF, devenit IF de proiectare in constructii. El lucrează si ca profesor, are carte de muncă. Acum i-a venit acasa o scrisoare de la CJAS prin care i se aduce la cunostinta ca trebuie sa plateasca retroactiv o suma importanta pentru contributia la sanatate. E dezorientat si nu stie daca e in regula sa plateasca pe 5 ani in urma sau nu. In plus, un amic al lui i-a spus ca nu trebuie sa plateasca retroactiv deoarece o lege nu se poate aplica retroactiv, deci sa achite doar ce datorează din iulie incoace.
Ma puteti sfatui ce sa faca, pentru ca la randul meu sa il indrum bine?
Multumesc.
In cazul tatalui dvs. nu este vorba de o retroactivitate a legii. Legea 95/2006 prevede urmatoarele:
Art.259...
(7) Persoanele care au obligaţia de a se asigura şi nu pot dovedi plata contribuţiei sunt obligate, pentru a obţine calitatea de asigurat, să achite contribuţia legală lunară pe ultimii 5 ani, începând cu data primei solicitări de acordare a serviciilor medicale, calculată la salariul de bază minim brut pe ţară în vigoare la data plăţii, sau de la data ultimei plăţi a contribuţiei, respectiv de la data când plata contribuţiei era obligatorie dacă perioada scursă este mai mică de 5 ani, calculându-se majorări de întârziere.