Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Spray autoaparare piper
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Spray autoaparare piper

Buna ziua, doresc sa stiu daca spray-ul de autoaparare pe baza de piper tb declarat la Politie pt a-l putea detine? Daca mi se acorda dreptul de a-l detine, pot sa-l si folosesc in scopul autoapararii?

Multumesc anticipat!
Aby
Nu trebuie declarat, nu este considerata arma letala, dar nu trebuie folosit in mod abuziv, in locuri publice, si fara un motiv bine intemeiat (legitima aparare).
"Pepper spray" este spray cu ardei iute (nu cu piper).

Da, este legala detinerea, dar cu autorizatie.
Da, se declara la Politie.
Da, il poti folosi pentru autoaparare.

Legea privind regimul armelor si al munitiilor, legea nr. 295/2004
III. Clasificarea armelor din punct de vedere al destinatiei
3. arme de autoaparare - arme neletale scurte, special confectionate pentru a imprastia gaze nocive, iritante, de neutralizare si proiectile din cauciuc, in scop de autoaparare;

(3) Armele neletale pot fi detinute si, dupa caz, purtate si folosite de persoane fizice sau juridice, cu conditia inregistrarii acestora la autoritatile competente, in conditiile prevazute de prezenta lege.

Art. 63 - Uzul de arma neletala destinata pentru autoaparare
(1) Titularii dreptului de a purta si folosi arme neletale, destinate pentru autoaparare, pot face uz de arma numai in poligoanele autorizate in conditiile prezentei legi sau in caz de legitima aparare ori stare de necesitate.

Alberto Kurtyan
Albert Kurtyan, Consilier juridic
Pai nu pentru autoaparare l-ai procurat?
La achizitionarea lui ,vanzatorul,din cate stiu nu vinde astfel de produse decat persoanelor care prezinta autorizatia de detinere a armelor si care sunt acestea.
Sunt si ele clasificate.
albertokurtyan a scris:

Da, este legala detinerea, dar cu autorizatie.
Da, se declara la Politie.
Da, il poti folosi pentru autoaparare.

Legea privind regimul armelor si al munitiilor, legea nr. 295/2004
III. Clasificarea armelor din punct de vedere al destinatiei
3. arme de autoaparare - arme neletale scurte, special confectionate pentru a imprastia gaze nocive, iritante, de neutralizare si proiectile din cauciuc, in scop de autoaparare;

Sunteti in eroare.Sprayul nu este arma neletala, iar legea de care vorbiti nu se refera la aceste tuburi cu gaze, ci la arma in sine care prin percutarea cuiului declanseaza dispozitivul de inprastiere a gazelor.
Arma aia este un tip de pistol, pentru care iti trebuie autorizatie etc...
Scuze ... este posibil ...
M-am luat dupa legea din Anglia unde toate sunt interzise.
... si sprayurile iritante si lacrimogene ... toate.

Acolo nici surubelnita nu ai voie sa ai in masina ... sau o lanterna prea mare.
Nu mai vorbesc de bita de baseball. Sunt considerate arme si poti fi arestat.

Nu am avut timp sa ma uit la toata legea si anexele ei ...
In SUA poti fi arestat si daca nu ai centura de siguranta.

Desi nu vad diferenta intre un pistol care improasca gaze sau un spray cu gaze.

Alberto Kurtyan