avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 377 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesirea din Indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesirea din Indiviziune

Buna ziua,am si eu o intrebare......Suntem 4 mostenitori pe un teren agricol,titlul de propietate original se afla la un unchi de al meu.Eu am spus ca ma ocup singura de rezolvarea acestei probleme cu actele de cadastru si intabulare dar nu stiu daca pot sa ma descurc fara titlul original sau imi trebuie o copie legalizata si ce acte sa le mai cer celorlalti mostenitori pentru a finaliza dosarul.Va multumesc
Cel mai recent răspuns: lorma , utilizator 21:28, 14 Februarie 2007

Buna ziua,am si eu o intrebare......Suntem 4 mostenitori pe un teren agricol,titlul de propietate original se afla la un unchi de al meu.Eu am spus ca ma ocup singura de rezolvarea acestei probleme cu actele de cadastru si intabulare dar nu stiu daca pot sa ma descurc fara titlul original sau imi trebuie o copie legalizata si ce acte sa le mai cer celorlalti mostenitori pentru a finaliza dosarul.Va multumesc


Pentru intabularea, aveti nevoie de un dosar cu .urmatoarele acte:

• titlul de propietate, original si o copie legalizata;

• cadastrul terenului;

• certificatui de atestare fiscala a terenului;

• timbru fiscal de x 000 lei;

• chitanta CEC x 000 lei;

• cererea tip.

Pentru a realiza documentatia de cadastru si intabulare sunt necesare urmatoarele acte:

Actul de proprietate al imobilului (Contract de Vanzare-Cumparare, Proces verbal de Predare-Primire in cazul in care imobilul a fost cumparat de la stat, Sentinta Civila, Certificat de Mostenitor, Act de donatie,etc.) - in doua copii din care una legalizata la notariat;
Certificat Fiscal pentru Cadastru si Intabulare obtinut de la Administratia Financiara a sectorului/ localitatii de care apartine imobilul;
Actul de indentitate al proprietarului/proprietarilor - in doua copii;
Cerere tip completata si semnata de proprietar – pusa la dispozitie de catre expertul autorizat;
Declaratie tip privind identificarea limitelor proprietatii pentru care se executa masuratorile – pusa la dispozitie de catre expertul autorizat;
Cerere tip de inregistrare in Cartea Funciara - pusa la dispozitie de catre expertul autorizat;

Preturile difera in functie de specificul lucrarii (cadastru, intabulare, localizarea terenului, suprafata apartamentului).
Pentru a realiza documentatia de cadastru si intabulare sunt necesare urmatoarele acte:

Actul de proprietate al imobilului (Contract de Vanzare-Cumparare, Proces verbal de Predare-Primire in cazul in care imobilul a fost cumparat de la stat, Sentinta Civila, Certificat de Mostenitor, Act de donatie,etc.) - in doua copii din care una legalizata la notariat;
Certificat Fiscal pentru Cadastru si Intabulare obtinut de la Administratia Financiara a sectorului/ localitatii de care apartine imobilul;
Actul de indentitate al proprietarului/proprietarilor - in doua copii;
Cerere tip completata si semnata de proprietar – pusa la dispozitie de catre expertul autorizat;
Declaratie tip privind identificarea limitelor proprietatii pentru care se executa masuratorile – pusa la dispozitie de catre expertul autorizat;
Cerere tip de inregistrare in Cartea Funciara - pusa la dispozitie de catre expertul autorizat;

Preturile difera in functie de specificul lucrarii (cadastru, intabulare, localizarea terenului, suprafata apartamentului).



Buna ziua,am si eu o intrebare......Suntem 4 mostenitori pe un teren agricol,titlul de propietate original se afla la un unchi de al meu.Eu am spus ca ma ocup singura de rezolvarea acestei probleme cu actele de cadastru si intabulare dar nu stiu daca pot sa ma descurc fara titlul original sau imi trebuie o copie legalizata si ce acte sa le mai cer celorlalti mostenitori pentru a finaliza dosarul.Va multumesc


Eu inteleg aici ca intrebarea se refera la titlul de proprietate pe care nu-l aveti in original.
De ce? Unchiul nu vi-l lasa pe mana? Atunci o copie legalizata cred ca ajunge.
In caz ca nu vrea sa faca nici copie, mergeti la cadastru si cereti, in baza anexei 1, prin care dovediti ca sunteti mostenitor. Acolo obtineti cam in 5 zile copia identica cu originalul (platiti vreo 285 de mii pt ea). Daca nu va intelegeti cu unchiul, totusi cum o sa faceti imparteala?
Eu zic aici din experienta mea, nu sunt jurist, avocat, notar etc si nu sunt nici macar aspirant. Da' deloc :).
Cadastrul poate elibera acea copie identica cu originalul si daca solicitati acest lucru prin instanta. In cazul asta nu mai platiti nimic, cadastrul il inmaneaza instantei.
Daca titlul a fost eliberat in baza legii 18/1991, cereti Prefecturii judetului, prin Comisiei de aplicare a Lg. 18/1991 sa va elibereze un duplicat de pe titlu. Daca sunteti din mediul rural, cereti de la Primarie; acolo se tin, de regula.

Alte discuții în legătură

Intabulare iuvri iuvri Buna ziua! Imi poate da si mie cineva niste informatii? Cum pot intabula terenul obtinut cu un titlu de proprietate obtinut in baza legii 247/2005? Unde ... (vezi toată discuția)
Efectuare cadastru mars0212 mars0212 Vreau sa fac si eu cadstrul pentru o cladire nou construita. Am inteles ca trebuie sa ma adresez catre o persoana autorizata. Ce vreau sa va intreb este cam ... (vezi toată discuția)
Intabulare teren si constructie loremaria loremaria Stiti cumva care sunt pasii ce trebuie urmati si documentele necesare pentru a intabula o constructie si pentru a plati impozit pe ea. Care sunt institutiile ... (vezi toată discuția)