Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renuntarea la succesiune se face pentru toata masa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renuntarea la succesiune se face pentru toata masa succesorala sau numai pentru bunurile dezbatutela un miment dat?

buna ziua.
La dezbaterea unei succesiuni, persoanele care renunta la succesiune, mentionate ca renuntatori, in certificatul de mostenitor, sunt renuntatoare la toata masa succesorala actuala si viitoare, sau numai la masa succesorala dezbatuta la acel moment si cuprinsa in certificatul de mostenitor.
Ma gandesc la situatia dezbaterii succesiunii pentru casa inainte de 1990, cand au fost niste renuntatori la succesiune si ulterior dupa 1995, apare titlul de proprietate pentru terenuri agricole.Renuntatorii la casa mai au dreptul si participe la dezbaterea succesiunii pentru teren?:-/ . Dar in cazul in care renuntatorul la casa apare in titlul de proprietate, ca si mostenitor? daca puteti sa-mi dati si un act normativ care reglementeaza acest lucru (...)Va multumesc!
buna ziua.
se renunta la tot, nu doar la o parte din bunurile mostenirii.
multumesc. dar imi puteti da un text legal unde se mentioneaza asta?
Art. 696. - Eredele ce renunta este considerat ca n-a fost niciodata erede.

Art. 697. - Partea renuntatorului profita coerezilor sai; daca este singur, succesiunea trece la gradul urmator.

Caracterele actului de optiune succesorala:

■Unilateral - reprezinta manifestarea de vointa a unei singure persoane si poate fi facut si prin reprezentare;
■Voluntar – succesibilul are dreptul la libera alegere;
■Irevocabil – intervine in mod absolut in cazul mostenitorului care a acceptat pur si simplu;
■Indivizibil – nu se poate accepta sau renunta in parte;
■Declarativ de drepturi – optiunea produce efecte retroactive, de la data deschiderii mostenirii;
■Nesusceptibil de modalitati – daca optiunea este facuta sub termen sau conditie, intervine sanctiunea nulitatii absolute a actului.
Daca sunt renuntatori, nu puteau cere reconstituirea dreptului de proprietate dupa 1990 (si nici nu puteau figura, in mod legal, pe titlul de proprietate). Daca sunt neacceptanti, exista o decizie a ICCJ care le permite acestora sa solicite reconstituirea dreptului de proprietate pentru terenuri, in baza legii 18/1991, de la autorii a caror mostenire nu au acceptat-o.
La momentul cand s-au facut cererile, cererea a facut-o proprietarul, iar pana la momentul intocmirii pv de punere in posesie, a decedat ramanand mostenitorii, si din aceasta cauza au fost trecuti. proprietarul apare ca defunct. Comisia locala nu a avut cunostinta de existenta certificatului de mostenitor.