Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anulare partiala a titlului de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anulare partiala a titlului de proprietate

Buna ziua. Va rog, daca puteti sa ma ajutati in lamurirea unei probleme legata de o mostenire.
In data de 20.12.1977 tatal decedeaza.Defunctul are 4 copii care renunta la mostenire in favoarea mamei prin certificat de mostenitor intocmit in acelasi an.
La data de 08.09.0981 decedeaza si mama la succesiunea careia renunta 3 dintre frati in favoarea unuia dintre ei prin certificat de mostenitor eliberat in acelasi an.
Odata cu aparitia legii 18/1991 fac cerere de punere in posesie asupra terenului doi dintre frati.
Unul, care a acceptat mostenirea prin certificat de mostenitor si inca unul dintre frati.
In baza acestei cereri, autoritatile in domeniu au emis titlu de proprietate pe numele fiului cu drept de mostenire, ca fiind mostenitor al tatalui, si nu al mamei care a decedat ultima, iar pe verso fiind trecut si celelalt frate.
La 16.03.1993 fratele care a acceptat mostenirea moare.In urma acestuia raman sotia si doua fice care nu deschid succesiune.
la data de 07.06.2008 decedeaza si mama , fetele fiind nevoite sa deschida succesiunea.
Cu aceasta ocazie descopera certificatul de mostenitor prin care tatal lor a acceptat mostenirea din partea mamei, ceilalti frati renuntand.
Din aceast motiv introduc acctiune pentru anularea partiala a titlului de proprietate, si rectificarea acestora prin scoaterea din titlu a fratelui care a renuntat la mostenire,(ACESTA FIIND DECEDAT SI FARA URMASI ,FARA A FI CASATORIT NICIODATA) si mentiunea ca mostenirea vine din partea mamei , si nu a tatalui.
In replica instanta cere sa fie introdusi ca parte in proces si ceilalti doi frati .
Acestia prin avocatul lor formuleaza intampinare prin care solicita respingerea acctiunii ca fiind nefondata si plata cheltuielilor de judecata. Isi motiveaza cererea prin faptul ca la data incheierii calor doua certificate de mostenitor in masa succesorala nu se regasesc terenurile la care se face referire. Mai mult pretinde ca terenul la care se face referire a apartinut tatalui care a decedat primul si nu mamei care a decedat ultima.
Tin sa mentionez ca in certificatul de mostenitor prin care cei trei frati renunta in favoarea unuia se epecifica ca acestuia ai revine intreaga masa succesorala.

O prima chestiune imi apare ca neclara in sustinerea dvs. in sensul ca unul dintre frati apare trecut pe verso titlului.
Nu prea vad cum sa fie trecut pe verso atata vreme cat titlul de proprietate are o singura rubrica care e pe fata verso fiind ocupat de datele legate de identificarea terenului.
Chestiunea e complet neclara astfel incat trebuie neaparat lamurita.
Pe de alta parte, potrivit Legii nr.18/1991 odata cu aparitia ei -a legii- mostenitorii sunt repusi in dreptul de a accepta succesiunea autorilor lor cu conditia de a-si manifesta aceasta optiune formuland cerere de reconstituire a dreptului de proprietate in termenul legal.
Drept urmare manifestarea unuia din fratii renuntatori la succesiunea tatalui din 1977 si a mamei din 1981 nu produce efecte in raport cu domeniul de aplicare al Legii nr.18/1991 -adica terenurile reconstituite-.
Faptul c a pe titlu apare numela tatalui ar putea fi justificat de imprejurarea ca terenul provine de la acesta iar nu de la sotia sa. IN acest fel pe titlu apare numele celui care a avut terenul la cooperativizare si a fost consemnat ca atare in registrul agricol si registrele posesorii.
Insa si acest aspect trebuie lamurit.

apaidiu a scris:

O prima chestiune imi apare ca neclara in sustinerea dvs. in sensul ca unul dintre frati apare trecut pe verso titlului.
Nu prea vad cum sa fie trecut pe verso atata vreme cat titlul de proprietate are o singura rubrica care e pe fata verso fiind ocupat de datele legate de identificarea terenului.
Chestiunea e complet neclara astfel incat trebuie neaparat lamurita.
Pe de alta parte, potrivit Legii nr.18/1991 odata cu aparitia ei -a legii- mostenitorii sunt repusi in dreptul de a accepta succesiunea autorilor lor cu conditia de a-si manifesta aceasta optiune formuland cerere de reconstituire a dreptului de proprietate in termenul legal.
Drept urmare manifestarea unuia din fratii renuntatori la succesiunea tatalui din 1977 si a mamei din 1981 nu produce efecte in raport cu domeniul de aplicare al Legii nr.18/1991 -adica terenurile reconstituite-.
Faptul c a pe titlu apare numela tatalui ar putea fi justificat de imprejurarea ca terenul provine de la acesta iar nu de la sotia sa. IN acest fel pe titlu apare numele celui care a avut terenul la cooperativizare si a fost consemnat ca atare in registrul agricol si registrele posesorii.
Insa si acest aspect trebuie lamurit.

Pe titlul de proprietate apare scris astfel:
TITLU DE PROPRIETATE
Comisia judeteana pentru stabilirea dreptului de proprietate asupre terenurilor ..........in baza legii 18/1991 a fondului funciar,
DECLARA
Cetateanul G. D. si( 1 pe verso)
(mostenitori ai defunctului) N.T. DIN SATUL R. JUD. IL. PRIMESTE IN PROPRIETATE SUPRAFATA DE :......

Pe verso titlului de proprietate in partea dreapta a rubricii total general e scris celalalt mostenitor cu tus negru celalalt mostenitor , N. E.

Potrivit art.13, alin. 2 din Legea nr.18/1991 republicata, Mostenitorii care nu-si potdovedi aceasta calitate, intrucit terenurile nu s-au gasit in circuitul civil, sunt socotiti repusi de drept in termenul de acceptare cu privire la cota ce li se cuvine din terenurile ce au apartinut autorului lor. Ei sunt considerati ca au acceptat mostenirea prin cererea pe care o fac comisiei.
In acest caz legiuitorul nu distinge daca Legea profita atat erezilor acceptati cat si renuntatorilor , iar cererea adresata Comisiei pentru aplicarea legii, are valoare de retractare arenuntarii la succesiune.
Potrivit art. 696,art 697 si urmatoarele din Cdul civil cel ce renunta la mostenire este considerat ca nu a fost niciodata erede, partea sa profitand coerezilor acceptati , in afara de cazul in care , daca succesiunea nu a fost deja acceptata de alti erezi si dreptul de a accepta nu s-a prescris, acesta revine asupra renuntarii in condiţiile legii.
Datorita indivizibilitatii sucsesiunii, renuntarea se intinde asupre intregului patrimoniu succesoral, indiferent daca bunurile existau in succesiune la data deschiderii sau urmau sa intre in masa succesorala ulterior.
In esenta potrivit legii renuntarea la succesiune este echivalenta cu renuntarea la calitatea de mostenitor.
Asa fiind dispozitiile art. 13 alin. 2 din Legea 18/1991 republicata, care sunt explicit si exclusiv aplicabile mostenitorilor indiferent in ce modalitate si cat au acceptat din succesiune, nu se pot extinde, pe cale de interpretare, adaugandu-se astfel la lege, si cu privire la fostii erezi care si-au repudiat de buna voie aceasta calitate prin renuntarea expresa la mostenirea cuprinzand bunuri prezente si viitoare , indiferent de motivele pentru care a facut-o.
Acum apare o cotradictie intre legea speciala si cea generala.
Mie mi se pare că legea speciala e cea care se aplica in speta si asa cum spuneati si dvs. aceasta nu distinge repunand pe toti mostenitorii in termenul de acceptare a mostenirii.
In trecut au mai fost discutii pe aceasta tema si punctul de vedere pe care l-am exprimat imi pare a fi cel impartasit de instante. Poate imi comunicati si mie modul de solutionare a litigiului dvs. precum si Judecatoria.
apaidiu a scris:

Acum apare o cotradictie intre legea speciala si cea generala.
Mie mi se pare că legea speciala e cea care se aplica in speta si asa cum spuneati si dvs. aceasta nu distinge repunand pe toti mostenitorii in termenul de acceptare a mostenirii.
In trecut au mai fost discutii pe aceasta tema si punctul de vedere pe care l-am exprimat imi pare a fi cel impartasit de instante. Poate imi comunicati si mie modul de solutionare a litigiului dvs. precum si Judecatoria.

Judecatoria Slobozia- va voi tine la curent cu evolutia procesului.
multumesc!