Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Martor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Martor

Exista riscul ca in cadrul unui proces pentru stabilire program vizitare minor, depozitia martorului, respectiv cumnatul meu (sotul surorii mele, care la randul ei a depus marturie in cadrul primului proces, cel de divort) sa nu fie credibila, adica judecatorul sa nu tina cont in totalitate de acea marturie, cu toate ca el a asistat la intalnirile mele cu copilul si a vazut care este comportamentul copilului in prezenta mea?? Este mai bine sa aduc ca martor un coleg sau prieten, dar care-mi stie povestea din cele povestite de mine??
In cadrul proceselor de divort, incredintare, stabilire program vizitare...sunt permise a fi audiate ca martori rudele partilor, deoarece ei au vazut cel mai bine ce a fost in casa partilor. Judecatorul va sti sa intrebe martorul ceea ce trebuie, pentru a solutiona cauza. Este drept ca un martor strain poate fi mai credibil, insa acest prieten va spune doar ce a auzit de la Dvs. NU CE A VAZUT singur...
Concluzia...tot cumnatul e mai bun.
Mult succes.
av. M.Hornea
Este bine ca sa propuneti cel putin doi martori care sa nu fie rude apropiate cu dvs. si care sa cunoasca relatiile dvs. cu copilul si imprejurarile in care este crescut si educat.
Ca si valoare probatorie intr-un proces , probele directe sunt apreciate ca fiind mai presus decat cele indirecte.Astfel, daca aveti martori care au constatat personal ceea ce doriti sa demonstrati si nu indirect din spusele dvs. , este mai bine sa propuneti astfel de persoane care prin depozitia lor pot relata " la cald" cele intamplate.Mai exista varianta imbinarii probatoriilor un martor direct si unul indirect., insa asta depinde si de nr. martorilor incuviintati de catre. instanta.
simonette12 a scris:

Ca si valoare probatorie intr-un proces , probele directe sunt apreciate ca fiind mai presus decat cele indirecte.Astfel, daca aveti martori care au constatat personal ceea ce doriti sa demonstrati si nu indirect din spusele dvs. , este mai bine sa propuneti astfel de persoane care prin depozitia lor pot relata " la cald" cele intamplate.Mai exista varianta imbinarii probatoriilor un martor direct si unul indirect., insa asta depinde si de nr. martorilor incuviintati de catre. instanta.

Ma raliez la cele aratate de distinsa d-na avocat,cu mentiunea ca mai credibil ar fi ca un martor sa fie ruda si unul din afara familiei.
Instanta este cea ca analizeaza in totlaitate probatoriile administrate si se pronunta asupra pertinentei celor declarate de martori
judecatorul tine cont de marturie.