avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... o alta grila
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

o alta grila

Marturisirea extrajudiciara:

a) are,conform legii,forta probanta inferioara martutisirii judiciare;
b) scrisa,este admisa numai cand intr-un proces este admisibila si proba cu martori;
c) poate fi revocata numai pentru eroare de fapt.
Ultima modificare: Vineri, 30 Aprilie 2010
raduraducu2008, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cutar , utilizator 18:16, 30 Aprilie 2010
c

posteaza pe admitere INM 2010 pt ca acolo discutam grile si ti se va raspunde mai repede:D
Ultima modificare: Vineri, 16 Aprilie 2010
silk, utilizator
daca ai timp ,da-mi,te rog , solutia si argumentarea.
raduraducu2008 a scris:

daca ai timp ,da-mi,te rog , solutia si argumentarea.


vezi pe admitere inm 2010:)
Art. 1205 C.civil: "Marturisirea extrajudiciara verbala nu poate servi de dovada cind obiectul contestatiei nu poate fi dovedit prin martori. (C. civ. 1191 si urm.)".
Art. 1206 C.civil: "Marturisirea judiciara se poate face inaintea judecatorului de insasi partea prigonitoare, sau de un imputernicit special al ei spre a face o marturisire.
Ea nu poate fi luata decit in intregime impotriva celui care a marturisit si nu poate fi revocata de acesta, afara numai de va proba ca a facut-o din eroare de fapt."

Parerea mea ... corecte sunt variantele b) si c)

De asemenea, marturisirea este irevocabila, adica nu poate fi retractata de autorului ei, decat daca dovedeste ca a fost in eroare de fapt
Imi cer scuze ... varianta corecta este numai c) , asa cum, de altfel, a afirmat si @silk.

:"> ulterior am observat ca, la varianta b) se facea referire la marturisirea ... scrisa.

Mea cupla! :">

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Marturisirea octapesik octapesik Este marturisirea revocabila?? exista exceptii? (vezi toată discuția)
Recurs la cererea de revizuire FRD FRD Se poate considera ca inscris pertinent in solutionarea recursului o expertiza grafica extra judiciara? Am ales sa inchei un contract de prestari servicii cu ... (vezi toată discuția)
Admitere la imn ANDREI NICOLAE ANDREI NICOLAE sunt politist din anul 1996, in anul 2003 am terminat fac drept si in sesiunea iunie 2003 am luat examenul de licenta , din decembrie 2005 sunt in corpul ... (vezi toată discuția)