Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... o alta grila
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

o alta grila

Marturisirea extrajudiciara:

a) are,conform legii,forta probanta inferioara martutisirii judiciare;
b) scrisa,este admisa numai cand intr-un proces este admisibila si proba cu martori;
c) poate fi revocata numai pentru eroare de fapt.
raduraducu2008, utilizator
c

posteaza pe admitere INM 2010 pt ca acolo discutam grile si ti se va raspunde mai repede:D
silk, utilizator
daca ai timp ,da-mi,te rog , solutia si argumentarea.
raduraducu2008 a scris:

daca ai timp ,da-mi,te rog , solutia si argumentarea.

vezi pe admitere inm 2010:)
Art. 1205 C.civil: "Marturisirea extrajudiciara verbala nu poate servi de dovada cind obiectul contestatiei nu poate fi dovedit prin martori. (C. civ. 1191 si urm.)".
Art. 1206 C.civil: "Marturisirea judiciara se poate face inaintea judecatorului de insasi partea prigonitoare, sau de un imputernicit special al ei spre a face o marturisire.
Ea nu poate fi luata decit in intregime impotriva celui care a marturisit si nu poate fi revocata de acesta, afara numai de va proba ca a facut-o din eroare de fapt."

Parerea mea ... corecte sunt variantele b) si c)

De asemenea, marturisirea este irevocabila, adica nu poate fi retractata de autorului ei, decat daca dovedeste ca a fost in eroare de fapt
Imi cer scuze ... varianta corecta este numai c) , asa cum, de altfel, a afirmat si @silk.

:"> ulterior am observat ca, la varianta b) se facea referire la marturisirea ... scrisa.

Mea cupla! :">