Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale atestat - exploatare forestiera
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

atestat - exploatare forestiera

ce acte sunt necesare pentru a obtine atestat de exploatare forestiera si unde trebuie depuse???
Actele se depun la Comisia de atestare a agentilor economici in activitatea de exploatare forestiera.
In vederea obtinerii certificatului de atestare/reatestare, persoanele juridice au obligatia de a depune la secretariatul comisiei documentatia care trebuie sa cuprinda urmatoarele:
a) cererea de atestare/reatestare, intocmita conform modelului prezentat in anexa nr. 1;
b) statutul sau actul constitutiv, din care sa rezulte ca in obiectul de activitate este prevazuta activitatea de exploatare forestiera, in copie;
c) actul de inregistrare a operatorului economic, in copie: sentinta sau incheierea judecatorului delegat de pe langa oficiul registrului comertului;
d) certificatul de inregistrare la oficiul registrului comertului, in copie;
e) situatia asigurarii cu personal de specialitate angajat pe durata de valabilitate a certificatului de atestare pentru activitatea de exploatare a lemnului, semnata de conducatorul persoanei juridice si vizata de inspectoratul teritorial de munca, conform modelului prezentat in anexa nr. 2, sau copia contractului individual de munca vizat de inspectoratul teritorial de munca;
f) copii de pe diplomele de absolvire/licenta ale personalului de specialitate cu studii medii si superioare, pentru un program normal de lucru sau partial, dar nu mai putin de 4 ore/zi, cu conditia sa nu fie angajat decat la doua societati comerciale;
g) situatia asigurarii cu utilaje proprii specifice activitatii de exploatare forestiera, si anume: masini multifunctionale, fierastraie mecanice, tractoare articulate forestiere, tractoare universale, funiculare, conform modelului prevazut in anexa nr. 3, insotita de adeverinta eliberata de administratia financiara sau de primarie, dupa caz, ori acte de vanzare-cumparare autentificate la notariat; operatorul economic trebuie sa faca dovada detinerii de utilaje pentru exploatarea unui volum anual de minimum 5.000 m3;
h) situatia contractarii volumului de lemn pe picior in perioada ultimei atestari/reatestari, daca se solicita reatestarea, conform modelului prezentat in anexa nr. 4;
i) calculul capacitatii anuale de exploatare forestiera;
j) copia cazierului tehnic de exploatare a masei lemnoase, completat la zi, numai pentru operatorii economici care solicita reatestarea.