Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozitul forfetar 2010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozitul forfetar 2010

buna ziua,

cine ma poate lamuri si pe mine va rog se mai declara forfetarul pentru luna martie:(
Da. Conform OUG 22/2010 – in anul 2010 contribuabilii vor face comparatia impozitului pe profit rezultat cu impozitul minim corespunzator transei de venituri realizate in 2009 – prevauta la art 18 din Codul fiscal, si vor declara si plati suma cea mai mare dintre ele.
Art. I. – Legea 571/2003 privind Codul fiscal, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 927 din 23 decembrie 2003, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
1. La articolul 18, dupa alineatul (4) se introduc doua noi alineate, alineatele (5) si (6), cu urmatorul cuprins:

“(5) Contribuabilii prevazuti la art. 34 alin. (1) lit. b) efectueaza pentru trimestrele I-III comparatia impozitului pe profit trimestrial cu impozitul minim prevazut la alin. (3), recalculat in mod corespunzator pentru trimestrul respectiv, prin impartirea impozitului minim anual la 12 si inmultirea cu numarul de luni aferente trimestrului respectiv. In situatia in care perioada impozabila incepe sau se incheie in cursul unui trimestru, impozitul minim prevazut la alin. (3) se recalculeaza corespunzator numarului de zile aferente trimestrului respectiv. Pentru definitivarea impozitului pe profit datorat se efectueaza comparatia impozitului pe profit anual cu impozitul minim anual prevazut la alin. (3).

(6) In situatia in care perioada impozabila incepe sau se incheie in cursul anului, pentru definitivarea impozitului pe profit datorat se efectueaza comparatia impozitului pe profit aferent perioadei respective cu impozitul minim anual prevazut la alin. (3), recalculat in mod corespunzator pentru aceeasi perioada.”