Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CONTABILITATE REFERATE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CONTABILITATE REFERATE

MA POATE AJUTA CINEVA CU UN REFERAT CU TITLUL : CONTINUT SI MODELE PRIVIND CONTUL DE PROFIT SI PIERDERE? :(:((:help:
birloiu_nicoleta@yahoo.com
MO 766bis/ Og 3055/2009

Cu ajutorul acestui cont se ține evidența profitului sau pierderii realizate în
exercițiul financiar curent.
Contul 121 "Profit sau pierdere" este un cont bifuncțional.
În creditul contului 121 "Profit sau pierdere" se înregistrează:
- la sfârșitul perioadei, soldul creditor al conturilor din clasa 7 (701 la 786);
- pierderile contabile realizate în exercițiul financiar încheiat, transferate la
începutul exercițiului financiar următor asupra rezultatului reportat (117).
În debitul contului 121 "Profit sau pierdere" se înregistrează:
- la sfârșitul perioadei, soldul debitor al conturilor de cheltuieli (601 la 698);
- profitul net realizat în exercițiul financiar încheiat, care a fost repartizat la
rezerve conform prevederilor legale (129);
- profitul net realizat în exercițiul financiar încheiat, evidențiat la începutul
exercițiului financiar următor în rezultatul reportat (117).
Soldul creditor reprezintă profitul realizat, iar soldul debitor, pierderea realizată.

Referatele le puteti gasi pe alte saituri ca de ex. referate.ro , relicve si altele de specialitate , sau si cel mai bine cititi despre impozitull pe profit si il faceti singurica , asa va si ramane ceva din ceea ce scrieti .Cu atat mai mult impozitul pe profit este destul de importatnt in contabilitate asa ca.....succes