Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sold cont 121
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sold cont 121

Buna ziua.
Doresc sa lamuresc pe cineva, si anume faptul ca soldul ct. 121 din balanta de verificare reprezinta profitul net?!
Multumesc!
Contul 121 Profit si pierdere

Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta profitului sau pierderii realizate in cursul exercitiului.

Contul 121 "Profit si pierdere" este un cont bifunctional.

In creditul contului 121 "Profit si pierdere" se inregistreaza:
- la sfarsitul perioadei (luna), soldul creditor al conturilor din clasa 7 (701 la 786);
- pierderea contabila reportata (117).

In debitul contului 121 "Profit si pierdere" se inregistreaza:
- la sfarsitul perioadei (luna), soldul debitor al conturilor de cheltuieli (601 la 698);
- profitul net realizat in exercitiul precedent si nerepartizat (117);
- profitul net realizat in exercitiul precedent, care a fost repartizat pe destinatii (129).

Soldul creditor reprezinta profitul realizat, daca veniturile depasesc cheltuielile, iar soldul debitor, pierderea realizata, daca cheltuielile depasesc veniturile.
In completare fata de s-a scris mai sus. Depinde la ce luna va uitati in balanta. Impozitul pe profit/venit se calculeaza in principiu trimestrial. Deci daca va uitati la lunile 03, 06, 09, 12 atunci este net. Dar calcul definitiv este doar la 31.12.20XX. Deci doar atunci puteti stii exact care e profitul net.
multumesc si sanatate!