Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrarea pierderii contabile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrarea pierderii contabile

sunt in incurcatura:
intrebarea mea este una care ma framanta, pierderea raportata prin bilantul din iunie 2009 se inregistraza la iulie 2009 1171=121 sau inregistrez la 01.01.2010 pierderea de la 31.12.2009? Va rog un raspuns si va multumesc mult de ajutor!
Contul 121 "Profit sau pierdere"
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta profitului sau pierderii realizate in exercitiul financiar curent.
Contul 121 "Profit sau pierdere" este un cont bifunctional.
In creditul contului 121 "Profit sau pierdere" se inregistreaza:
- la sfarsitul perioadei, soldul creditor al conturilor din clasa 7 (701 la 786);
- pierderile contabile realizate in exercitiul financiar incheiat, transferate la inceputul exercitiului financiar urmator asupra rezultatului reportat (117).
In debitul contului 121 "Profit sau pierdere" se inregistreaza:
- la sfarsitul perioadei, soldul debitor al conturilor de cheltuieli (601 la 698);
- profitul net realizat in exercitiul financiar incheiat, care a fost repartizat la rezerve conform prevederilor legale (129);
- profitul net realizat in exercitiul financiar incheiat, evidentiat la inceputul exercitiului financiar urmator in rezultatul reportat (117).
Soldul creditor reprezinta profitul realizat, iar soldul debitor, pierderea realizata.
In general, exercitiul financiar incepe la 1 ianuarie si se incheie la 31 decembrie, cu exceptia primului an de activitate, cand acesta incepe la data infiintarii, respectiv inmatricularii, potrivit legii, la oficiul registrului comertului.
Sau pe scurt : la inceputul anului urmator.
"Bilantul" din iunie 2009 nu este bilant ; este o simpla raportare semestriala. Pierderea sau profitul se aproba in AGA, o singura data pe an.
marrietta a scris:

sunt in incurcatura:
intrebarea mea este una care ma framanta, pierderea raportata prin bilantul din iunie 2009 se inregistraza la iulie 2009 1171=121 sau inregistrez la 01.01.2010 pierderea de la 31.12.2009? Va rog un raspuns si va multumesc mult de ajutor!

Pierderea de la iunie 2009, o lasati acolo unde este (in debitul lui 121).
Pierderea de la 31.12.2009, o lasati la sfarsitul anului in debitul lui 121.
La 01.01.2010, reportati pierderea pe 2009, prin formula: 1171=121
marrietta a scris:

sunt in incurcatura:
intrebarea mea este una care ma framanta, pierderea raportata prin bilantul din iunie 2009 se inregistraza la iulie 2009 1171=121 sau inregistrez la 01.01.2010 pierderea de la 31.12.2009? Va rog un raspuns si va multumesc mult de ajutor!

Repartizarea profitului se face la incheierea exercitiului financiar (in cazul Romaniei e anul calendaristic) si, ca urmare, nu aveti de ce face la 30/06/09 inregistrarea de mai sus.
multumesc mult de ajutor!!