Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Buna ziua,
Intrebarea mea este daca un barbat nascut in iunie1954 care are 35 ani de munca din care 23 in grupa II, poate solicita deja pensionarea anticipata?
Multumesc.
Nu poate. Reducerea acordata pentru perioada lucrata in gr.II nu se ia in calcul la reducerea pentru pensia anticipata/anticipata partial.
ContSters42179, utilizator
1. Poate beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu iunie 2014, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu iunie 2014, respectiv la implinirea varstei de 60 ani.

2. Asadar pensionarea de limita de varsta coincide cu pensionarea anticipata partiala.