avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Buna ziua,
Intrebarea mea este daca un barbat nascut in iunie1954 care are 35 ani de munca din care 23 in grupa II, poate solicita deja pensionarea anticipata?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:35, 17 Aprilie 2010
Nu poate. Reducerea acordata pentru perioada lucrata in gr.II nu se ia in calcul la reducerea pentru pensia anticipata/anticipata partial.
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Aprilie 2010
ContSters42179, utilizator
1. Poate beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu iunie 2014, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu iunie 2014, respectiv la implinirea varstei de 60 ani.

2. Asadar pensionarea de limita de varsta coincide cu pensionarea anticipata partiala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calculul pensiei CAMELIA JIMAN CAMELIA JIMAN VIN CU O INTREBARE LA DUMNEAVOASTRA AM 32DE ANI MUNCITI DINTRE CARE 19 IN GRUPA 2 AVAND IN VEDERE CA SANT NASCUT IN APRILIE 1950.CAND POT IESI LA PENSIE (vezi toată discuția)
Pensie juli_21 juli_21 buna ziua, Sunt nascut in 06.07.1950.Am vechime in munca 35 ani, din care 19 ani si 9 luni si 13 zile in grupa II.va rog sa imi spuneti cand pot iesi la ... (vezi toată discuția)
Pensie ioan99 ioan99 ma numesc ioan,sunt nascut in anul 1954 si am 55 ani si 10 luni.Am 35 ani de munca din care 27 de ani munciti in grupa a 2 a de munca.Vreau sa stiu la ce ... (vezi toată discuția)