avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 346 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... AM DREPTUL LA SOMAJ?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

AM DREPTUL LA SOMAJ?

Dupa sase ani de munca la aceias firma ,firma intra in faliment,eu pe ce perioada am dreptul la somaj? Va rog sa ma ajutati!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:07, 18 Aprilie 2010
9 luni
1. Pentru a stabili perioada de somaj se ia in calcul toata vechimea in munca nu numai aceea de la ultimul angajator.
2. Din Legea 76/2002:
Art. 39. - (1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Perioada de somaj anca_nicoleta anca_nicoleta Buna ziua!as dori sa stiu pentru o persoana care are o vechime in munca de 37 ani de ce perioada de somaj poate beneficia?Va multumesc!:) (vezi toată discuția)
Durata somajului eupiu eupiu Cat timp poate beneficia de soma o persoana cu o vechime in munca de trei ani? (vezi toată discuția)
Intarzierea depunerii actelor de somaj lilyana lilyana Mi s-a incheiat contractul de munca in 17 mai si, bazandu-ma pe niste promisiuni de munca, pana acum nu am depus actele de somaj. Am mai mult de 12 luni ... (vezi toată discuția)