Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... AM DREPTUL LA SOMAJ?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

AM DREPTUL LA SOMAJ?

Dupa sase ani de munca la aceias firma ,firma intra in faliment,eu pe ce perioada am dreptul la somaj? Va rog sa ma ajutati!
9 luni
1. Pentru a stabili perioada de somaj se ia in calcul toata vechimea in munca nu numai aceea de la ultimul angajator.
2. Din Legea 76/2002:
Art. 39. - (1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.