Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul medical se imPoziteaza?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul medical se imPoziteaza?

Concediul medical, Prenatalul si Postnatalul se imPoziteaza?
Va multumesc.
Da.
nu, singura retinere fiind CAS (600*10.5%=63 lei,adica ac suma /nr zile lucratoare* nr zile lucr de CM).
Baza legala este art. 42din codul fiscal
ART. 42

Venituri neimpozabile

În înţelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:

a) ajutoarele, indemnizaţiile şi alte forme de sprijin cu destinaţie specială, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale şi din alte fonduri publice, precum şi cele de aceeaşi natură primite de la alte persoane, cu excepţia indemnizaţiilor pentru incapacitate temporară de muncă. Nu sunt venituri impozabile indemnizaţiile pentru: risc maternal, maternitate, creşterea copilului şi îngrijirea copilului bolnav, potrivit legii;
Nu se impoziteaza concediul medical, se retine doar pensia, cum a precizat si ursuletroz
Concediile medicale se impoziteaza . Doar concediul de maternitate(prenatal+postnatal) nu se impoziteaza . Utilizatorul a pus o virgula intre concediul medical si prenatal , de aceea am banuit ca il intereseaza si daca concediile medicale acordate pentru incapacitate temporara de munca se impoziteaza.
Va multumesc.Da, intr-adevar ma interesa si concediul medical.