Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... care sint ore suplimentare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

care sint ore suplimentare?

Vreau sa aflu care sint considerate orele suplimentare la o persoana care lucreaza in ture.
Stim ca primele doua ore peste durata normala de munca se platesc cu spor de 75% iar restul cu spor de 100%, la fel cu cele de simbata , duminica si sarbatori legale..
Daca intr-o luna sint 21 zile lucratoare, adica 168 ore, iar o persoana lucreaza in ture, 24 ore cu 48 pauza, si face 9 ture, si in zile de lucru, si simbata sau duminica(dupa cum pica tura), se cheama ca a lucrat 216 ore, adica 48 ore suplimentare.
Care insa din ele se platesc cu 75% si care cu 100%?
~ Conținut șters la cerere ~
Cand munca se efectueaza in scimburi, se calculeaza media orelor de munca pe o perioada maxima de 3 saptamani, care in final nu depaseste 8 ore/zi sau 48 pe saptamana. Munca supl. se compenseaza prin ore libere platite sau prin spor care nu poate fi mai mic de 75% ( sporul se stabileste prin negociere).