avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna ziua
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna ziua

asi dori sa vintreb ...parintii mi-au facut act de donatie pe casa cu clauza de intretinere,mai am o sora ,dupa moarte parintilor se poate strica actul?face sora mea parte la casa?
Cel mai recent răspuns: Emil Lasconi , Consilier juridic 10:47, 26 Aprilie 2010
Eu iti recomand sa faci cu parintii un contract de intretinere. Donatia, desi este cu sarcina, poate sa confere surorii tale anumite drepturi in masura in care valoarea estimata a intretinerii nu va reusi sa acopere valoarea bunului donat la data deschiderii sucesiunii .
Multumesc ptr raspuns.Dar actul e facut de donatie cu clauza de intretinere prin uzul fruct.Eu contribui deja la casa cu anumite sume de bani.Cum poate sora mea sa il strice si ma mai intereseaza daca si parintii mi-l poate anula acest contract daca nu le convine anumite lucruri?Se poate face act doar de intretinere?Si acest act nu mi-l poate ataca nimeni? Va multumesc din suflet ptr raspunsuri.
Oricum ar fi, donatia se va rapoarta la mostenire dupa moartea parintilor. Contractul de intretinere nu poate fi desfiintat decat daca nu va indepliniti obligatiile fata de parinti prevazute in contract. Donatia nu este recomandabila daca sunt mostenitori de acelasi rang ca si dvs. Sumele de bani pe care le dati in casa nu le veti putea dovedi fdoarte usor in caz de proces . Chiar daca aveti donatie va sfatuiesc sa luati legatura cu un notar si sa incheiati cu parintii un contract de intretinere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Viabilitatea uzufructului daniel.tim daniel.tim Parintii mei mi-ai facut act de donatie prin uzul fruct pe casa,mai am o sora....intrebarea mea este....SE STRICA ACEST ACT?SI DACA DA,CAND?SI IN TIMPUL CAT ... (vezi toată discuția)
Contract de intretinere pentru a mosteni o casa aureliaion aureliaion Buna ziua, as avea o intrebare in legatura cu mostenirea casei parintesti. Sotul meu are 3 surori si mai are un frate vitreg din prima casatorie a mamei. In ... (vezi toată discuția)
Lmpartirea mostenirii inainte de moartea parintilor victoriavic victoriavic Buna ziua, am un subiect destul de delicat si de lung, dar sper sa aiba cineva timpul si bunavointa si timpul necesar sa imi raspunda cu informatiie necesare. ... (vezi toată discuția)