Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale mod calcul penalitati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

mod calcul penalitati

am facturi neplatite, as vrea sa recuperez suma dar si penalitatile, cum calculez aceste penalitati??
aveti vre-o formula??
s-a lansat o intrebare, dar nu se dau detalii prea multe pentru o problema destul de "delicata" cum este cea a penalitatior...de regula, acestea se calculeaza pe zi de intarziere, de la data scadenta...dar partile pot prevedea si o alta modalitate de calcul....cat priveste cuantumul, tot partile il stabilesc, daca legea nu prevedere altfel ( exista domenii de activitate unde se calculeaza pen la un nivel egal cu cel perceput pentru neplata in termen a obligatiilor bugetare - in prezent, 0,1 % )...asa ca, pragmatismul manifestat de romy il insusesc...