Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fise post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fise post

Ma poate ajuta cineva cu fisa de post economist? Multumesc.:)

O cautare pe Google...v-ar fi dat raspunsul.....

FISA DE POST ECONOMIST

1. Denumirea compartimentului:
financiar

2. Denumirea postului:
Economist

3. Numele si prenumele salariatului:
NUME SI PRENUME SALARIAT

4. Se subordoneaza:
directorului financiar

5. Numele sefului ierarhic:
NUME SI PRENUME SEF IERARHIC

6. Subordoneaza:
Numai daca este cazul

7. Drept de semnatura:
Intern:
Extern:

8. Relatii functionale:
Cu personalul de executie al firmei

9. Pregatirea si experienta:
studii economice superioare

10. Autoritate si libertate organizatorica:
Are acces la informatii financiare
Utilizeaza echipamentele/consumabilele puse la dispozitie de firma

11. Responsabilitati si sarcini:
1.Asigura procesarea si controlul viramentelor internationale prin electronic banking:
-Actualizeaza si verifica zilnic soldurile în lei si în valuta prin electronic banking;
-Preia zilnic cursurile valutare si le transmite catre departamentele firmei;
-Liciteaza cumpararea de valuta si negociaza cursul de schimb;
-Efectueaza platile externe prin electronic banking conform termenelor indicate de superiorul ierarhic;
-Justifica platile externe la banca;
-Întocmeste pentru conducerea firmei situatii privind evolutia cursului valutar;
-Întocmeste rapoarte zilnice privind nivelul lichiditatilor disponibile.
2.Asigura procesarea viramentelor interne în relatia cu tertii si bugetul statului:
-Efectueaza platile catre furnizorii interni prin electronic banking;
-Pregateste documentatia necesara pentru obtinerea de scrisori de garantie bancara;
-Pregateste documentatia pentru deschiderea de conturi bancare;
-Efectueaza platile catre bugetul de stat pentru impozitele si taxele societatii.

Responsabilitatile postului:
Legat de activitatile specifice, raspunde de:
-Întocmirea corecta si la timp a platilor;
-Aplicarea si respectarea regulamentului bancar privind platile în valuta;
-Urmarirea si justificarea la termenele legale a platilor în avans;
-Calitatea raportarilor si a informarilor efectuate si înscrierea lor în termenele stabilite.
Legat de disciplina muncii, raspunde de:
-Îmbunatatirea permanenta a pregatirii sale profesionale si de specialitate;
-Pastrarea confidentialitatii informatiilor si a documentelor legate de firma;
-Utilizarea resurselor existente exclusiv în interesul firmei;
-Respectarea prevederilor normativelor interne si a procedurilor de lucru privitoare la postul sau
-Adopta permanent un comportament în masura sa promoveze imaginea si interesele firmei;
-Se implica în vederea solutionarii situatiilor de criza care afecteaza firma.

12. Sanctiuni pentru nerespectarea fisei postului sau a anexelor acestora:

Daca este cazul

13. Semnaturi:

Multumesc.
Doream ceva legat si de aprovizionare.... persoana lucreaza la aprovizionare.
Poate gasesc pe Google ceva :)
Fisa de post prezentata poate fi adaptata la conditiile dvs ...:)
adresa mea de mail este lucy.cris@yahoo.com