Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... fisa postului
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

fisa postului

buna ziua! am nevoie la angajare de fisa postului de economist, ma puteti ajuta cu un model!!?? multumesc, gaby
FISA DE POST ECONOMIST

1. Denumirea compartimentului:
financiar

2. Denumirea postului:
Economist

3. Numele si prenumele salariatului:
NUME SI PRENUME SALARIAT

4. Se subordoneaza:
directorului financiar

5. Numele sefului ierarhic:
NUME SI PRENUME SEF IERARHIC

6. Subordoneaza:
Numai daca este cazul

7. Drept de semnatura:
Intern:
Extern:

8. Relatii functionale:
Cu personalul de executie al firmei

9. Pregatirea si experienta:
studii economice superioare

10. Autoritate si libertate organizatorica:
Are acces la informatii financiare
Utilizeaza echipamentele/consumabilele puse la dispozitie de firma

11. Responsabilitati si sarcini:
1.Asigura procesarea si controlul viramentelor internationale prin electronic banking:
-Actualizeaza si verifica zilnic soldurile �n lei si �n valuta prin electronic banking;
-Preia zilnic cursurile valutare si le transmite catre departamentele firmei;
-Liciteaza cumpararea de valuta si negociaza cursul de schimb;
-Efectueaza platile externe prin electronic banking conform termenelor indicate de superiorul ierarhic;
-Justifica platile externe la banca;
-�ntocmeste pentru conducerea firmei situatii privind evolutia cursului valutar;
-�ntocmeste rapoarte zilnice privind nivelul lichiditatilor disponibile.
2.Asigura procesarea viramentelor interne �n relatia cu tertii si bugetul statului:
-Efectueaza platile catre furnizorii interni prin electronic banking;
-Pregateste documentatia necesara pentru obtinerea de scrisori de garantie bancara;
-Pregateste documentatia pentru deschiderea de conturi bancare;
-Efectueaza platile catre bugetul de stat pentru impozitele si taxele societatii.

Responsabilitatile postului:
Legat de activitatile specifice, raspunde de:
-�ntocmirea corecta si la timp a platilor;
-Aplicarea si respectarea regulamentului bancar privind platile �n valuta;
-Urmarirea si justificarea la termenele legale a platilor �n avans;
-Calitatea raportarilor si a informarilor efectuate si �nscrierea lor �n termenele stabilite.
Legat de disciplina muncii, raspunde de:
-�mbunatatirea permanenta a pregatirii sale profesionale si de specialitate;
-Pastrarea confidentialitatii informatiilor si a documentelor legate de firma;
-Utilizarea resurselor existente exclusiv �n interesul firmei;
-Respectarea prevederilor normativelor interne si a procedurilor de lucru privitoare la postul sau
-Adopta permanent un comportament �n masura sa promoveze imaginea si interesele firmei;
-Se implica �n vederea solutionarii situatiilor de criza care afecteaza firma.

12. Sanctiuni pentru nerespectarea fisei postului sau a anexelor acestora:

Daca este cazul

13. Semnaturi:

14. Data semnarii: