Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Asociatul poate inlocui administratorul?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Asociatul poate inlocui administratorul?

Administratorul unei srl a plecat din Romania pentru un an. Asociatul firmei (sunt 2 asociati) poate inlocui administratorul? Poate incheia contracte pentru firma, poate face angajari de personal? Sau este nevoie de numirea unui alt administrator?
Multumesc!
act aditional pentru numirea unui alt administrator
Se va emite o hotarare AGA, prin care mai intai se retrage mandatul de administrare a vechiului administrator, apoi prin alt articol se numeste alt administrator, care poate sa fie si unul din asociati.
Apoi, se mai redacteaza un act aditional la actul constitutiv cu aceleasi mentiun, plus un nou act constitutiv modificat.
Hotararea AGA se publica la M. Of. prin intermediul ORC.
Printr-o singura hot AGA modificati si Actul constitutiv. Nu mai faceti niciun act aditional, mai ales ca sunteti un SRL nu un SA.
Depuneti la ORC un act constitutiv actualizat cu noua modificare. De aia in lege este prevazuta obligativitatea depunerii actului constitutiv actualizat, ca sa nu mai existe asa multe acte aditionale.
Multumesc pentru raspunsurile primite!