avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... talharie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

talharie

daca fapta nu intruneste elementele talhariei,in cazul furtului e posibila impacarea partilor prin retragerea plangerii de la organul d politie?el e cel care a facut incadrarea faptei
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 03:00, 22 Aprilie 2010
talharie inseamna furt si violenta , la furt da, puteti retrage plangerea
eu stiam ca la art 208 si 209 nu este posibila retragerea plangerii ci doar la Art. 210. - Pedepsirea unor furturi la plângerea prealabila

Furtul savârsit intre soti ori între rude apropiate, sau de catre un minor în paguba tutorelui sau, ori de catre cel care locuieste împreuna cu persoana vatamata sau este gazduit de aceasta, se urmareste numai la plângerea prealabila a persoanei vatamate.

Împacarea partilor înlatura raspunderea penala.
la celelalte nu cred.
Nu se poate in caz de talharie.
Daca ar fi rude se poate ajunge la o amenda administrativa ca eforturi din partea avocatului angajat, adica platit.

avocat Claudiu Lascoschi
Nu se poate nici in caz de talharie si nici de furt (art.208 si 209 Cp.)
Daca insa sunt rude in caz de talharie se poate ajunge la o anumita intelegere.Intelegerea este cumva acceptata si de organele judiciare...cu insistente din partea avocatului insistent...
Daca nu sunt rude singura sansa este sa nu existe probe in acuzare.Exista si astfel de cazuri...

avocat Claudiu Lascoschi
Ultima modificare: Miercuri, 21 Aprilie 2010
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Furt! GueRa GueRa In cazul in care nu am depus plangere penala pentru furt in termenul prevazut de lege, respectiv 2 luni, am vreo alta optiune? (vezi toată discuția)
Furt din portofel bogdanbog bogdanbog buna seara! am si eu o intrebare: in urma cu 2 zile i'am \"sustras\" colegului de camera, din camin 1 mil din portofel. intrebarea este, ce ar putea face ... (vezi toată discuția)
Furt - se poate retrage plangerea? alex alex alex alex Buna ziua,va rog sa ma sfatuiti intr-o problema . Am o plangere prealabila la politie pentru furt.Am vorbit cu persoana care mi-a depus plangerea si ne-am ... (vezi toată discuția)