avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt din portofel
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt din portofel

buna seara! am si eu o intrebare: in urma cu 2 zile i'am "sustras" colegului de camera, din camin 1 mil din portofel. intrebarea este, ce ar putea face politia in cazul de fata?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:16, 28 Octombrie 2010
cam nimic ptr ca e aproape imposibil de demonstrat fapta josnica pe care i-ati facut-o propriului coleg !
multumesc de raspuns. banii au fost inapoiati.
Da-mi voie sa iti spun ca "asa ceva NU se face"
- Banii si hartiile de valoare sunt considerate bunuri mobile si, in consecinta, pot constitui obiectul material al furtului
Furtul se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 15 ani.
Merci de avertisment. imi poti da si un raspuns la intrebarea mea te rog?
va pot pot intocmi dosar de furt in cazul in care se demonstreaza

Alte discuții în legătură

Talharie daniel p daniel p daca fapta nu intruneste elementele talhariei,in cazul furtului e posibila impacarea partilor prin retragerea plangerii de la organul d politie?el e cel care a ... (vezi toată discuția)
Plangere penala furt hemera hemera am facut o plangere penala pentru furt unei persoane care a locuit in casa mea o perioada. mi-au disparut bijuterii si bani, suma fiind foarte mare. daca ... (vezi toată discuția)
Cine introduce plangerea prealabila? ContSters241092 ContSters241092 Buna ziua tuturor! Am lasat in custodia mamei mele un laptop care i-a fost sustras acesteia din apartament de o persoana cunoscuta ce avea acord pentru acces. ... (vezi toată discuția)