Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratia 100 pfa sau intreprindere familiala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratia 100 pfa sau intreprindere familiala

pfa sau if-ul care opteaza pentru sistemul real, are obligativitatea intocmirii declaratiei 100 indiferent de obiectul de activitate?(de exemplu comertul cu amanuntul al produsesor alimentare....).
Functionarul de la admin financiara care a luat in evidenta if-ul si a eliberat declaratia de impunere, a zis ca nu tb depusa declaratia 100 trimestrial si nici registrele nu trebuie sa fie intocmite.Este suficient sa ai casa de marcat si atat!
OMFP 1040/2004 nu este valabila pentru toate aceste categorii de persoane fizice?
Daca ati optat pentru sistemul real de impozitare trebuie sa tineti contabilitate in partida simpla (registru jurnal de incasari si plati, registru inventar, jurnale tva, gestiune). Nu se depune declaratia 100