Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... ONG versus Unitate protejata
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

ONG versus Unitate protejata

Lamuriti-ma si pe mine va rog....
1.Un ONG poate functiona si ca unitate protejata daca are angajate persoane cu handicap in cadrul ONG-ului care produc sau intermediaza vanzarea de produse catre alte firme daca profitul este reinvestit in ONG?
2. Daca da, firmelor care cumpara produse prin ONG li se deduce suma datorata de ele bugetului de stat pentru fondul persoanelor cu handicap?(ma refer la firmele cu peste 50 de angajati).
3.Exista vreo lege care clarifica aceste lucruri, ca eu nu am gasit-o.
1. Raspunsul este afirmativ, un ONG poate fiinta ateliere protejate
2.Nu cunosc, dar stiu ca ONG-ul care are un asemea atelier protejat, ii sunt aplicabile niste prevederi fiscale importante.
3. Exista legislatie care reglementeaza atelierele protejate.
gasiti informatii despre unitatile protejate in legea nr 448/2006, HG 89/2010 si HG 268/2007