Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit "minim"
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit "minim"

buna ziua
am o mare nedumerire vis-a-vis de calculatia impozitului aferent trim.1 2010.....la inceputul lunii aprilie 2010 am fost la finante publice -birou asistenta contribuabili pj si am intrebat cum calc. defapt imozitul pt trim 1 2010 am primit raspun ca voi considera impozitul minim pe anul 2009 innmultit cu 3.5%( indice de inflatie ) si impart la 4....o astfel de publicatie am citit-o si in data de 12 aprilie 2010....zilele trecute citesc pe net ca defapt consider cifra de afaceri din 2009 si urmaresc grila de impozitare cf og34/2009. Precizez ca in anul 2009 am platit impozit minim.
Intrebarea " intrebatoare "....cum calculez inpozitul pt trim 1 2010 ?!....avand in vedere ca am inchis cu pierdere .

multumesc anticipat pt raspuns
veti tine cont de cifra de afaceri a anului 2009 si in functie de aceasta veti plati 1/4 din transa impozitului minim anual aferent .
chestia cu indicele de inflatie tocmai ce a fost amanata pana in 2012.
vezi oug 22/2010
Corbalb are dreptate
Feni, utilizator