avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 109 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit "minim"
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit "minim"

buna ziua
am o mare nedumerire vis-a-vis de calculatia impozitului aferent trim.1 2010.....la inceputul lunii aprilie 2010 am fost la finante publice -birou asistenta contribuabili pj si am intrebat cum calc. defapt imozitul pt trim 1 2010 am primit raspun ca voi considera impozitul minim pe anul 2009 innmultit cu 3.5%( indice de inflatie ) si impart la 4....o astfel de publicatie am citit-o si in data de 12 aprilie 2010....zilele trecute citesc pe net ca defapt consider cifra de afaceri din 2009 si urmaresc grila de impozitare cf og34/2009. Precizez ca in anul 2009 am platit impozit minim.
Intrebarea " intrebatoare "....cum calculez inpozitul pt trim 1 2010 ?!....avand in vedere ca am inchis cu pierdere .

multumesc anticipat pt raspuns
Cel mai recent răspuns: Feni , utilizator 15:42, 25 Aprilie 2010
veti tine cont de cifra de afaceri a anului 2009 si in functie de aceasta veti plati 1/4 din transa impozitului minim anual aferent .
chestia cu indicele de inflatie tocmai ce a fost amanata pana in 2012.
vezi oug 22/2010
Corbalb are dreptate
Ultima modificare: Duminică, 25 Aprilie 2010
Feni, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul impozit profit ptr.2010 camicami camicami Potrivit Ord.nr.200/2010 indicele de inflatie luat in calcul la calculul platilor anticipate a impozitului pentru 2010 este 3,5%. Vom calcula impozitul ... (vezi toată discuția)
Impozit 2010 adelanegrila adelanegrila Buna ziua. Vreau si eu o lamurire cu calculul si declararea impozitului pe trim 1 2010. Deci calculam impozitul forfetar in functie de CA din 2009 si ... (vezi toată discuția)
Plata anticipata impozit profit claudiusfarc claudiusfarc De anul acesta s-a introdus sistemul platilor anticipate si pt.PJ altele decat cele bancare,etc. In CF la art.34 specifica acest aspect. Intrebari: Ce plata ... (vezi toată discuția)