Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ordinea invocarii exceptilor!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ordinea invocarii exceptilor!

Buna ziua!

am un proces ce tine de materia civila, unde avem de invocat niste exceptii si doream sa stiu care este ordinea in care le invocam. am de discutat despre timbraj, inadmisibilitate si conexitate fiindca despre competenta am vorbit deja.
reclamantei, i s-a dat termen ca pana data viitoare sa raspunda in scris exceptiilor invocate, acum noi fiind in rejudecare. avocata noastra ne-a zis ca acum nu mai avem de ce sa depunem intampinare in rejudecare ca nici ei nu si-au schimbat actiunea dar avem voie sa discutam despre probe si noi probe si o noua expertiza, asa este?
intrebarea este, dintre exceptia insuficientei timbrari, exceptia conexitatii si cea a inadmisibilitatii care este ordinea in care le aducem in discutie??? avocata mi-e nepoata si este proaspat stagiara si de aceea doream sa ma ajutati cu sfaturi.
in caul admiterii exceptiei de conexitate, ce o sa urmeze? avem 2 dosare, unul mai veci si altul mai nou si cu aceleasi parti, obiectul aproape la fel si sunt pe rolul aceleiasi instante.

va multumim,
Maria
Ordinea ar fi indamisibilitatea actiunii , insuficienta timbrarii (duce la anularea cererii de chemare in judecata ).
In atare situatie,cred ca e de prisos sa mai fie invocata exceptia conexitatii .
Mai intai trebuie sa insistati pe insuficienta timbrarii, in cazul in care instanta constata ca este insuficient timbrata si reclamanta nu va achita taxa de timbru cererea sa va fi anulata. Trebuie apoi sa puneti concluzii pe conexitate.Scoateti un certificat de grefa de pe celalalt dosar care sa cuprinda partile, obiectu si cauza.Daca va fi admisa dosarul mai nou va fi trimis spre conexare dosarului mai vechi.Asupra indmisibilitatii se va pronunta prin hotarare, la final.
av.corduneanu.daniel a scris:

Mai intai trebuie sa insistati pe insuficienta timbrarii, in cazul in care instanta constata ca este insuficient timbrata si reclamanta nu va achita taxa de timbru cererea sa va fi anulata. Trebuie apoi sa puneti concluzii pe conexitate.Scoateti un certificat de grefa de pe celalalt dosar care sa cuprinda partile, obiectu si cauza.Daca va fi admisa dosarul mai nou va fi trimis spre conexare dosarului mai vechi.Asupra indmisibilitatii se va pronunta prin hotarare, la final.

La fel am gandit si eu:prima exceptie fiind insuficienta timbrare, apoi conexitatea si ultima inadmisibilitatea , care dpmdv poate fi unita cu fondul.
ba cu maimutzoi ca e mai frumos textul. inadmisibilitatea vizeaza o lege speciala si asta ma face sa cred ca aceasta exceptie trebuie invocata acum la inceput.

acum ca este vb de rejudecare, reclamanta cu cat ar mai trebui sa timbreze???
si in procesul initial ea a timbrat insuficient.
Maria Teodosiu, Alte profesii
Exceptia inadmisibilitatea actiunii , din punctul meu de vedere, face de prisos analizeze exceptiei insuficientei timbrarii si a conexitatii.Asteptam si alte opinii.