Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum se prelungeste un contract munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum se prelungeste un contract munca

buna ziua!
eu lucrez cu contract de munca pe perioada determinata
in martie mi-a expirat contractul si de la birouri mi-au spus ca mi-au prelungit contractul cu inca 2 ani
am intrebat daca trebuie sa complectez vreo hartie, si au spus ca nu
asa se procedeaza? e corect?
vreau doar sa fiu linistita.
va multumesc

trebuie semnat un act aditional privind modificarea duratei contractului.
Ar fi trebuit sa se incheie un act aditional care sa prevada prelungirea duratei contractului individual de munca.
Acest act aditional trebuia sa fie semnat si de dvs (ca parte a acordului) si inregistrat la ITM, dupa care ar fi trebuit sa primiti un exemplar original
act aditional la contractul de munca
Contractele de munca pe perioada determinata se pot prelungi numai inauntrul termenului de 24 de luni.
Nu au cum sa va prelungeasca pe 2 ani, avand in vedere ca s-a scurs deja din acest termen pana in martie.
Cereti angajatorului copie de pe actul de prelungire.
Buna ziua !
Conform codului muncii, art. 80. alin. (3) Contractul individual de muncă pe durată determinată poate fi prelungit şi după expirarea termenului iniţial, cu acordul scris al părţilor, dar numai înăuntrul termenului prevăzut la art. 82 şi de cel mult două ori consecutiv.
(4) Între aceleaşi părţi se pot încheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de muncă pe durată determinată, dar numai înăuntrul termenului prevăzut la art. 82.
art. 82 (1) Contractul individual de muncă pe durată determinată nu poate fi încheiat pe o perioadă mai mare de 24 de luni.
Avand in vedere prevederile legale mai sus mentionate , nu se poate prelungi CIM cu 2 ani pt. ca s-a depasi durata maxima prevazuta de lege , eventual poate v-au incadrat din nou (au facut incetare si angajare in acelasi timp) .
In orice situatie insa , era obligatoriu ca dvs. sa semnati , fie act aditional la CIM (prelungire CIM) fie CIM (angajare) .
Interesati-va la firma si solicitati sa vi se prezinte situatia reala ....