avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 175 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... act aditional pe durata determinata?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

act aditional pe durata determinata?

Buna ziua am o angajata cu contract pe durata determinata .Inainte de expirarea perioadei i s-a intocmit un act aditional de prelungire pe inca o perioada, acum acesta va expira si vreau sa stiu daca pot sa mai fac un act aditional de prelungire tot pe o perioada determinata de timp (cim determinata si ar fi alte 2 acte de prelungire)???este legal sau ar trebui sa i se definitiveze cim-ul?
Cel mai recent răspuns: glo , utilizator 10:02, 31 Martie 2010
Da, mai puteti face un act aditional astfel incat sa nu depasiti cele 24 luni legale.
corina.trandafir a scris:

Buna ziua am o angajata cu contract pe durata determinata .Inainte de expirarea perioadei i s-a intocmit un act aditional de prelungire pe inca o perioada, acum acesta va expira si vreau sa stiu daca pot sa mai fac un act aditional de prelungire tot pe o perioada determinata de timp (cim determinata si ar fi alte 2 acte de prelungire)???este legal sau ar trebui sa i se definitiveze cim-ul?

Confort art 82 din CM . - (1) Contractul individual de muncă pe durată determinată nu poate fi încheiat pe o perioadă mai mare de 24 de luni.
(2) În cazul în care contractul individual de muncă pe durată determinată este încheiat pentru a înlocui un salariat al cărui contract individual de muncă este suspendat, durata contractului va expira la momentul încetării motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de muncă al salariatului titular.
In art 80 din CM se precizeaza 3) Contractul individual de muncă pe durată determinată poate fi prelungit şi după expirarea termenului iniţial, cu acordul scris al părţilor, dar numai înăuntrul termenului prevăzut la art. 82 şi de cel mult două ori consecutiv.

Prevederile codului muncii


ART. 82
(1) Contractul individual de munca pe durata determinata nu poate fi incheiat pe o perioada mai mare de 24 de luni.
ART. 80
(1) Prin derogare de la regula prevazuta la art. 12 alin. (1), angajatorii au posibilitatea de a angaja, in cazurile si in conditiile prezentului cod, personal salariat cu contract individual de munca pe durata determinata.
(2) Contractul individual de munca pe durata determinata se poate incheia numai in forma scrisa, cu precizarea expresa a duratei pentru care se incheie.
(3) Contractul individual de munca pe durata determinata poate fi prelungit si dupa expirarea termenului initial, cu acordul scris al partilor, dar numai inauntrul termenului prevazut la art. 82 si de cel mult doua ori consecutiv.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se prelungeste un contract munca ganca ganca buna ziua! eu lucrez cu contract de munca pe perioada determinata in martie mi-a expirat contractul si de la birouri mi-au spus ca mi-au prelungit contractul ... (vezi toată discuția)
Contract de munca perioada determinata mihaela71 mihaela71 Am o salariata angajata cu contract de munca perioada determinata de la 14.10.2010 pana la 28.02.2010.astazi ar fi ultima zi de munca,insa doresc sa-i ... (vezi toată discuția)
Act aditional la cim licamaricica licamaricica Buna ziua, lucrez in sistemul bugetar si doresc sa va intreb daca unei persoane pensionare care poate cumula pensia cu salariul si o face cu CIm incheiat pana ... (vezi toată discuția)