Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit deductibilitate sume rezultate din corectarea erorilor ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

deductibilitate sume rezultate din corectarea erorilor contabile

Buna ziua..daca ma poate ajuta cineva:
Am inregistrat niste erori contabile din 2008 - nu s-au inregistrat amortizarile, astfel ar fi rezultat un profi mai mic. Intrebarea este: Daca fac rectificativa la 101 (pentru ca are impozit anual fiind societate cu profil agricol) imi rezulta un impozit pe profit platit in plus.Se compenseaza cu cel pe care trebuie sa il plateasca pentru anul curent?
Pentru anul 2008 eu zic ca ati procedat corect.
Trim 1- IP 700 lei; 691=441 700
Trim 2,3,4 - IP 0 lei, la regularizarea de sfarsit de an 691=441 -700 lei(daca la sfarsitul anului ati avut pierdere trebuia sa faceti aceasta inregistrare)

Faceti rectificativa la 101 pentru a regla pierderea fiscala de reportat si atat.
katica, utilizator