avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit deductibilitate sume rezultate din corectarea erorilor ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

deductibilitate sume rezultate din corectarea erorilor contabile

Buna ziua..daca ma poate ajuta cineva:
Am inregistrat niste erori contabile din 2008 - nu s-au inregistrat amortizarile, astfel ar fi rezultat un profi mai mic. Intrebarea este: Daca fac rectificativa la 101 (pentru ca are impozit anual fiind societate cu profil agricol) imi rezulta un impozit pe profit platit in plus.Se compenseaza cu cel pe care trebuie sa il plateasca pentru anul curent?
Cel mai recent răspuns: katica , utilizator 10:50, 9 Mai 2010
Pentru anul 2008 eu zic ca ati procedat corect.
Trim 1- IP 700 lei; 691=441 700
Trim 2,3,4 - IP 0 lei, la regularizarea de sfarsit de an 691=441 -700 lei(daca la sfarsitul anului ati avut pierdere trebuia sa faceti aceasta inregistrare)

Faceti rectificativa la 101 pentru a regla pierderea fiscala de reportat si atat.
Ultima modificare: Duminică, 9 Mai 2010
katica, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imp.profit tr.iv-decl.101 gabiclenciu gabiclenciu v-as retine atentia cu urmatorul caz: -tr.I =imp.prof. 764 -tr.II =imp.prof. 972 -tr.III =minim 1075 total ... (vezi toată discuția)
Impozit pe profit platit in plus aura.radulescu aura.radulescu Bună ziua! Sunt începător pe forum.Pentru eventualele greșeli, îmi cer scuze aniticipat. Am o problemă la firmă.În trim. 4 al anului 2007 am avut ... (vezi toată discuția)
Imp.profit tr.iv-decl.101 gabiclenciu gabiclenciu v-as retine atentia cu urmatorul caz: -tr.I =imp.prof. 764 -tr.II =imp.prof. 972 -tr.III =minim 1075 total imp.profit an 2009= 2113 total forfetar an ... (vezi toată discuția)