Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie marfa ue
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie marfa ue

O inteprindere individuala din Romania , achizitioneaza marfa din UE pentru a fii revanduta . ce conditii trebuie sa indeplineasca .declaratii , sau alte aspecte?I
INTEPRINDEREA INDIVIDUALA ACHIZITIONEAZA FLORI DIN UE
danuuu, utilizator
In acest caz suntem in prezenta unei achizitii intracomunitare, deci, in cazul in care intreprinderea individuala este platitoara de TVA:

1. Trebuie depus declaratia pentru modificarea perioadei fiscale (pentru a depunde declaratia 300 lunar);
2. Trebuie sa completati si depuneti declaratia 390 pana la data de 15 a lunii urmatoare.

In cazul in care intreprinderea individuala NU ar fi platitoara de TVA:

3. Furnizorul o sa factureze cu TVA;
4. Nu se pune problema declaratiilor;
5. Daca cifra anuala de afaceri depaseste 35000 Euro la cursul de aderare, trebuie sa depuneti o declaratie/cerere in acest sens la Finante, pentru a deveni platitor de TVA (deci se vor aplica #1 si #2).
daca valoarea achizitiei depaseste 10.000 euro, iar I.I. nu este platitoare tva in romania, trebuie sa se inregistreze in scopuri tva pentru achizitii intracomunitare de bunuri, conform art. 153^1, alin 1, lit. a), dupa care va depune decont special de tva, formular 301 si decl. 390.