Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Efectuare cadastru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Efectuare cadastru

Vreau sa fac si eu cadstrul pentru o cladire nou construita. Am inteles ca trebuie sa ma adresez catre o persoana autorizata.
Ce vreau sa va intreb este cam cat costa si cam cat dureaza pana ce este gata documentatia cadastrala si cat mai dureaza dupa aceea pana ce inregistrez aceasta documentatiela cartea funciara.
Sper sa nu gresesc. In primul rand trebuie sa te adresezi unui birou de cadastru autorizat sa iti faca cadastru pentru imobilul nou construit. Daca sunt mai multe spatii separate (apartamente sau birouri) pe care ulterior intentionezi sa le instrainezi in tot sau in parte va trebui sa iti faca si dezmembrarea. Acest proces dureaza in medie in sase si doiseprezece saptamani. Inscrierea in cartea funciara dureaza si ea vre-o 15 zile. In privinta costurilor, din nefericire nu iti pot oferi o informatie concreta, dar iti sugerez sa mergi la un notariat si sa intrebi delegatul lor care se ocupa de aceste acte (intabulare).